Ošetřování člena rodiny a ošetřovné
Zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance v práci za čas jeho pracovní neschopnosti během ošetřování nemocného člena rodiny (např. nemocného dítěte, manžela / manželky, rodiče) a ve vybraných případech dítěte do deseti let věku.
Za tento čas, jako kompenzace za ztrátu výdělku, přísluší zaměstnanci dávka nemocenského pojištění - ošetřovné.
Na ošetřovné má obecně nárok nemocensky pojištěná osoba (zaměstnanec, OSVČ ...), osoba v ochranné lhůtě nebo osoba, které trvá nárok na vyplácení nemocenských dávek. Tato osoba nesmí mít příjem, který se považuje za vyměřovací základ pro účely odvodu pojistného na sociální pojištění (zákon o sociálním pojištění § 138) a v té době nepobírá jinou dávku nemocenského pojištění (nemocenské, mateřské ...).
Co se týče nároku na ošetřovné zaměstnance, ten nezávisí na schopnosti jeho zaměstnavatele plnit své povinnosti vůči Správě sociálního zabezpečení - pokud má např.. zaměstnavatel nedoplatky na pojistném, neovlivňuje to nárok zaměstnance na ošetřovné. Nicméně jinak je to u OSVČ, nebo u dobrovolně pojištěných osob.
Potřebu ošetřování musí uznat lékař zdravotnického zařízení, na základě toho vystaví "Žádost o ošetřovné". Žadatel je povinen vyplnit a podepsat prohlášení a žádost předložit zaměstnavateli k potvrzení. Nárok na ošetřovné se vztahuje předložením I. dílu žádosti v pobočce Sociální pojišťovny.
Výška ošetřovného je v současnosti 55% denního vyměřovacího základu (zákon o sociálním pojištění § 55 a 57). Zjednodušeně lze říci, že je to 55% průměrného denního výdělku za rozhodující období, kterým bývá zpravidla předchozí kalendářní rok.
Ošetřovné se poskytuje za dny od počátku vzniku potřeby ošetřování až do skončení této potřeby, avšak maximálně 10 dní. Ošetřovné patří ve stejném případě ošetřování jednou a jen jednomu pojištěnci.