Právo na bezpečnost a ochranu při práci
Je jasné, že pokud má na jedné straně zaměstnanec na něco právo, tak na straně druhé má zaměstnavatel povinnost. Není tomu jinak ani v případě bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Zaměstnavatel musí vytvářet jednak co nejbezpečnější pracovní prostředí a jednak musí zaměstnance vybavit ochrannými pomůckami, pokud je to nutné, podle povahy prováděných činností. Jistěže, ne každá pracovní pozice vyžaduje ochranné prostředky, ale některé se bez nich opravdu neobejdou. Vezměme si horníka - ten musí mít pracovní oděv (montérky a i zateplené), pevnou obuv, přilbu, pracovní rukavice, svítidlo.
Pokud někdo dělá v prašném prostředí musí být vybaven respirátorem, pokud pracuje v hluku musí mít chrániče sluchu, na práci venku potřebuje v zimě teplé oblečení a obutí, na práci ve vlhkém prostředí vhodné oblečení i obutí. Zaměstnanci pracující v exponovanějším pracovním prostředí musí procházet i pravidelnými lékařskými prohlídkami, aby se zamezilo vzniku nemoci z povolání.
Zaměstnavatel má povinnost pravidelně školit a seznamovat zaměstnance o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, jakož i provádět kontroly pracovišť, zda se bezpečnost a ochrana zdraví při práci dodržuje tak, jak má.
Avšak i sami zaměstnanci musí dbát o svou bezpečnost a přidělené ochranné prostředky při práci i používat. Často se stává, že z neznalosti, či z frajeřiny přijdou lidé k úplně zbytečným úrazům, ba někdy až k ohrožení života nebo k smrti. A jen proto, že si třeba nenasadili přilbu, kterou měli.