Právo na mzdu
Každý zaměstnanec má právo dostat za vykonanou práci mzdu. Její výši má již obvykle sjednanou v pracovní smlouvě, nebo mu byl vydán platový dekret, pokud zaměstnavatel všechny mzdové podmínky dohodl s odborovým orgánem v kolektivní smlouvě.
Mzda nesmí být nižší než minimální mzda stanovená zvláštním předpisem.
Mzdová problematika je velmi obsáhlá a každý zaměstnavatel má svou mzdovou politiku. Zákoník práce řeší tuto problematiku jen rámcově. Je proto dobré, aby se zaměstnanec ve svém zájmu podrobně seznámil s celým mzdovým systémem firmy, pro kterou pracuje. Mzdovou problematiku obvykle zaměstnavatelé řeší buď kolektivní smlouvou nebo vypracovaným podrobným systémem odměňování formou nějaké směrnice.
Součástí mzdy jsou i různé příplatky, prémie a odměny. Proto se vyplatí zajímat o celkový mzdový systém svého zaměstnavatele a o problematiku odměňování. Otázkou je, zda se zaměstnanec k takovým informacím dostane bez problémů. V případě kolektivní smlouvy by neměl být žádný problém, ta musí být volně přístupná každému zaměstnanci. Horší už to bude s jinou formou mzdového systému. Je třeba se ho však také dožadovat u svého přímého nadřízeného a nenechat se odradit.
U malých a některých středních podnikatelů jsou otázky odměňování vykládány a řešeny v mnoha případech velmi svérázně. Právě kvůli tomu je třeba být velmi opatrný a pozorný při písemném uzavření pracovní smlouvy. "Co je psáno to je dáno!", Tak nějak je zvykem mluvit a je to tisíckrát ověřená pravda. Pokud chcete mít jistotu, že za svou práci dostanete i mzdu, všechno si to písemně se svým zaměstnavatelem domluvte. Pokud i dojde k nějakým nekalým praktikám máte v rukou alespoň oboustranně podepsanou smlouvu a své nároky si můžete vymáhat soudní cestou. Jenže občas vám je i toto k ničemu. Už se stalo v mnoha případech, že i soudní spor pracovník vyhrál a nikdy své peníze neuzřel.