Právo na příznivé pracovní podmínky
Každý zaměstnanec má právo na příznivé a důstojné pracovní podmínky.
Ať je to dělník pracující manuálně u pásu, nebo prodavač, úředník, konstruktér, učitel, bankovní úředník, vědec, ocelář, horník, uklízečka, dojička a mohli bychom zmínit ještě nepřeberné množství povolání, která vykonávají ženy a muži v produktivním a někteří už i v poproduktivním věku.
Prostory, v nichž zaměstnanci vykonávají práci, musí být vybaveny podle druhu vykonávané práce. Z toho je zřejmé, že pracovní podmínky se budou lišit podle druhu vykonávané činnosti. Jiné požadavky na vybavení pracoviště je ve fabrice vyrábějící nějaké komponenty, jiné v ocelárně, dole, bance, škole, obchodu, úřadu, na stavbě, ve stáji a pod. Bude se to lišit v celém spektru různých aspektů: teplotě prostředí, osvětlení, vybavením nábytkem a technikou, pracovními pomůckami. Oddechový koutek, šatna, sociální zařízení a mnoho jiných maličkosti, které mě v daném momentu ani nenapadnou, ale jsou také důležité, aby člověk svou práci dělal v určitém "komfortu" a s plným nasazením. V mnoha případech platí zásada "spokojený zaměstnanec = dobrý zaměstnanec".
Určitě není dobrou vizitkou zaměstnavatele, pokud jeho zaměstnanci jsou vystaveni stejnému nepohodlí byť jen třeba při provádění svých tělesných potřeb a osobní hygieny, pokud nemají vhodný koutek, kde by si pohodlně mohli odložit a následně minimálně tepelně upravit jídlo a nápoje. Pro zaměstnance, kteří musí pracovat za různých povětrnostních podmínek venku, je k nezaplacení teplý koutek, kde se mohou ohřát, najíst, uvařit a vypít si kávu nebo čaj.
Ale není to jen o příjemnějších přestávkách v práci, důležité jsou také podmínky pro samotný výkon práce - pracovní nářadí, všechny věci, které zaměstnanec k výkonu své práce potřebuje. Zase se to různí podle povahy vykonávané činnosti