Zástupci zaměstnanců
Zaměstnanec má v rámci svého zaměstnání jen nevelkou moc ovlivnit své pracovní podmínky a ekonomické zájmy. Jako jednotlivec si připadá příliš slabý a bezmocný vůči svým nadřízeným, nedůležitý a nahraditelný.
Sám toho hodně nezmůže. Častokrát volí mezi odhodláním prosadit své požadavky a strachem, že přijde o pracovní místo. Avšak pořádané kolektivy se silnou podporou v zákoně již mocí oplývají a stávají se závažími, které nejen ve vztahu k zaměstnavateli, ale celkově v oblasti pracovněprávních vztahů, vyrovnávají misky vah a zúčastněné strany musí s nimi počítat.
Zaměstnanci jsou oprávněni uplatňovat svá práva vyplývající z pracovněprávních vztahů nebo obdobných vztahů prostřednictvím svých zástupců:
Zaměstnanecký důvěrník může působit u zaměstnavatele, který zaměstnává méně než padesát zaměstnanců, ale minimálně pět zaměstnanců.
Rada zaměstnanců může působit u zaměstnavatele, který zaměstnává nejméně padesát pracovníků a od jejich celkového počtu závisí počet členů rady. Zaměstnavatel je povinen umožnit uskutečnění voleb do rady zaměstnanců, pokud jej o to písemně požádá nejméně 10% zaměstnanců.
Právo volit členy rady zaměstnanců nebo zaměstnaneckého důvěrníka mají všichni zaměstnanci zaměstnaní u zaměstnavatele, kteří u něj pracují nejméně tři měsíce. Náklady na úhradu voleb hradí zaměstnavatel.
Odborová organizace je občanské sdružení podle zvláštního předpisu. Povinností odborové organizace je písemně informovat zaměstnavatele o zahájení svého působení u něj a předložit mu seznam členů odborového orgánu. Povinností zaměstnavatele je umožnit působení odborových organizací na pracovišti.
Pouze prostřednictvím odborového orgánu mají zaměstnanci právo na kolektivní vyjednávání. Jen odborový orgán je oprávněn uzavírat se zaměstnavatelem kolektivní smlouvu, která upravuje pracovní podmínky, včetně mzdových podmínek a podmínek zaměstnávání výhodnější, než jak to upravuje zákon. Kolektivní smlouvy na druhé straně během své platnosti zaručují zaměstnavateli sociální smír (zaměstnanci např. nemohou stávkovat).
Zástupci zaměstnanců se podílejí na utváření spravedlivých a uspokojivých pracovních podmínek formou spolurozhodování, projednání, právem na informace a kontrolní činností. Zástupci zaměstnanců jsou v době funkčního období a během jednoho roku po jeho skončení chráněni proti opatřením, které by je mohly poškodit (včetně ukončení pracovního poměru) a které by byly motivovány jejich postavením nebo činností.