Platíte rádi spropitné?
Mnoho lidí odevzdává dobrovolně své peníze i tam, kde by nemuseli.
Je to vlastně zajímavý úkaz. Jdete například k holiči, ten vás ostříhá a vy cítíte, že kromě toho, kolik stojí ostříhání podle ceníku, měli byste tuto částku nějakým způsobem zvýšit. Podobné pocity máme u číšníků, zubařů, lékařů nebo poštovního doručovatele.
Je to vlastně zajímavý jev, proč právě některé služby máme pocit, že je třeba doplatit.
Je zajímavé, že u některých službách máme pocit, že bychom měli ze sebe dělat granta. Že bychom měli zaplatit více než je požadováno, abychom nepůsobili jako někdo, kdo je tzv.. držgrešle.
Samozřejmě jsou to věci dlouhodobě zajeté a platí po celém světě, takže pravděpodobně se tomu velmi nevyhneme. Ale nezaškodí nikdy, pokud si uděláte jistý drobný přehled kolik peněz tímto způsobem dokážete ze své peněženky vypustit. Pokud chodíte jednou za čtvrt roku někam do kavárny a necháte tam mírné spropitné, pravděpodobně to vůbec netřeba zkoumat, protože se nejedná o žádný velký peníz.
Ale pokud se pravidelne stravujete v restaurací nebo chodíte využívat některé služby častěji, nezaškodí pokud si uděláte součet, kolik zhruba peněz zanecháte na spropitném. Ono když se to spočítá často se ukáže, že jde o poměrně vysokou částku, která vás může dokonce až překvapit.
Nerozhazujte drobné, pokud chcete být bohatí.