Proč úspěch není štěstí ani náhoda?

Úspěch je v představě neúspěšných lidí spojený většinou se štěstím a náhodou. Tento nesmysl najdete dokonce i ve slovnících. Například ve slovníku češtiny je synonymem úspěchu "štěstí, šťastná náhoda". Prosím, nevěřte takovému bludu. To může napsat člověk, který buď o věci nepřemýšlel, nebo je sám v zajetí zkreslený myšlením neúspěšných lidí.

Úspěch je výsledkem cíleného snažení.
Sportovec trénuje, aby nakonec doběhl jako první na soutěži. To je úspěch.
Student chodí do školy a nakonec ji úspěšně ukončí.

To není štěstí, ani náhoda. Náhoda je, pokud ve městě najdete 5eurobankovky na chodníku. Štěstí máte, pokud vyhrajete v loterii. Náhodu ani štěstí vy sami nemůžete ovlivnit. Štěstí není strategie! Náhoda není strategie!
Nemůžete se snažit a jít hledat více bankovek do města.
Nemůžete účinněji vyplnit tiket do loterie, abyste tak přivábili výhru.

Ty věci nemůžete ovlivnit. Proto se na štěstí a ani šťastnou náhodu nemůžete nikdy spoléhat. Není to žádný úspěch, pokud Vás potkalo. Je to fajn pokud Vás potká štěstí nebo příjemná náhoda. Ale nedá se na tom stavět.

Úspěch máte plně ve svých rukou. Pokud něco dostanete zdarma, šťastnou náhodou, není to úspěch. Je to fajn, můžete si to připsat na konto zisků, ale není to úspěch. Právě toto je důležitý rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem.
Úspěšný člověk hledá, co může sám ovlivnit a tomu se pak vytrvale věnuje. Později, když dosáhne úspěchu, ostatní si možná řeknou, že měl štěstí. Tajemství jeho úspěchu je v práci.
Neúspěšný člověk nedělá nic a tak je vlečen okolnostmi do neznáma. Roky se mu nedaří uspět a tak se označí za smolaře. My však již víme, že to není smůla, ale jeho pasivita, která je na vině.

Možná teď namítnete, že člověk se přece často dostane do situace, která se nedá nijak ovlivnit, v níž jsme bezmocní. To se stává. No vždy je ve Vašich rukách to, jak na vzniklou situaci zareagujete. A to následně ovlivní, co s Vámi bude.

Pokud jsou okolnosti nepříznivé, rozhodnete, jak na ně zareagujete.

Nad mnohými okolnostmi nemáte žádnou kontrolu. Ale stále máte pod kontrolou to, co uděláte, jak se zachováte. Vzpomeňte si na přísloví "všechno zlé je k něčemu dobré".

Příklad. Dostanete výpověď a ve Vašem okolí není žádná volná práce. Co uděláte?
Jedna možnost je zůstat pasivním. Ponaříkat si, že život je krutý a čekat, kdy Vám úřad práce předhodí nějakou jinou práci.
Druhá možnost je okamžitě začít hledat řešení. Co jiného můžete dělat? Nedá se hledat si práci v jiném městě? V jiné pracovní oblasti? Co tak začít podnikat?

Mnozí teď asi namítnou, že jsou v situaci, kdy by nemohli jít dělat do jiného města, protože nemají peníze a čas na cestování za prací. Odstěhovat se tam nemohou - mají přece koupený dům a ten neprodají. Podnikat nemohou, neboť nemají kapitál, ani nápad. A najdou kopu jiných důvodů. Právě to je klasický vzorec myšlení neúspěšných. Počítají důvody, pro které se něco nedá.

Už nikdy nevymýšlejte důvody, pro které nelze provést změna.
Ptejte se, jaká změna pro Vás bude prospěšná.
Pak začněte vypočítávat způsoby, jak se to dá udělat.

Autor: Lenka Kostková