Co je spoření?

Pokračujme v tématu, jak mít více peněz. Přesuňme se nyní do světa Lakomců, skrblíků, škrobů a křečků. Ano, jdeme šetřit peníze.

Šetření peněz? Ale no tak přátelé! Zde jsme rozvinutá konzumní společnost, měli bychom utrácet a utrácet. Nebo ne? Alespoň na to nás nepřetržitě láká reklama a marketing. Přesto si dovolím napsat pár tipů na téma spoření peněz.

Mnohé firmy využívají naši nesoustředěnost. Podepisujeme různé smlouvy vytištěné takovými malými písmenky, že se nedají přečíst ani s lupou. Nabídky jsou natolik nepřehlédnutelné, že je pohodlnější platit a nepřezkoumávat, zda náhodou neplatíme dvojnásobek. (No ano, přeplácíme)

Jen si zkuste zjistit, kolik přesně stojí minuta telefonického rozhovoru, či jeden kilowatt elektriky. To záleží na ... a následuje dlouhý seznam podmínek, které určí kolik, co stojí. A tím ztrácíte možnost kontroly, co Vám vlastně bylo účtováno. Část peněz prostě ztratíme zbytečně. Jednou je to z neznalosti, jindy z pohodlnosti. Možná jste před hodinou nechali v některém pokoji zapnuté světlo (a televizor a reproduktory a kdo ví, co ještě). Možná máte 3 různé bankovní účty a ke každému kartu, i když by stačil jeden. Možná dva mobilní telefony.

Mnoho zbytečných výdajů vzniká jen proto, že je bagatelizuje. Často jde o poměrně malé částky. Konzumní společnost nás obklopila velkým počtem různých technických vymožeností. Všechny jsou relativně levné. Ale je jich mnoho.

Po spočítání se zbytečné náklady mohou vyšplhat na číslo, které by Vám možná vyrazilo dech. V mnoha rodinách by se jen rychlou optimalizací výdajů dalo ušetřit měsíčně 100 a více eur bez vážnějších problémů či omezování se.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus