Jaká jsou témata rozhovorů?

Nezaškodí občas sledovat, co je předmětem Vašich rozhovorů.

Neúspěšní lidé se nejčastěji baví o jiných lidech. Zkoumají, co nového má soused, co řekl nějaký politik v diskusi, proč se známá herečka nevdá za jiného herce. Zkoumají, jak se dařilo fotbalovému mužstvu. Zabývají se aktuálními událostmi z médií a žijí jimi. Nadávají na společenské zřízení, vládu, sociální systém, boháče, sousedy, herce. Hodně času utratí na zkoumání věcí, které nemohou nijak ovlivnit a to jim dává pocit bezmocnosti.

Úspěšní lidé se však často baví v abstraktnějších pojmech. Často se vyprávějí o svých nápadech a hledají strategie, jak je realizovat. Nahlas sní a pak zkoumají, jak by se tyto sny daly splnit. Zabývají se zejména o to, co sami mohou přímo ovlivnit. Zkoumají, jak by mohli využít dnešní den na to, aby zítra dosáhli lepších výsledků. To jim přináší výsledky a z nich vyplývající pocit úspěchu, síly, schopností.

Rozdíl tedy není v lidech, ale v myšlenkách, kterým věnují svou pozornost po většinu času. Je možné, že dosud jste se často věnovali věcem, které nemůžete nijak ovlivnit. Pokud si to uvědomíte, můžete přestat ztrácet čas řešením nepodstatných banálností. Vím, některé věci nejsou ani nepodstatné, ani banality. Ale pokud je vy nemůžete ovlivnit, nepouštějte je vůbec do své hlavy. Nový daňový systém, výroky politiků, tragédie, ekologické problémy. To vše si žádá Vaši pozornost. Ale Vaše pozornost to nezmění. Určitě ne, pokud to budete sledovat přes sklo televizní obrazovky. Neinvestujte svou pozor-nost problémům, jejichž řešení nemáte v rukou!

Pokud však zjistíte, že určitý problém máte a můžete ho řešit, pak se do věci naplno pusťte.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus