Výdělek bez práce?

Ano, dá se to. Je možné živit se jen z práce, kterou jste provedli v minulosti. Takový životní styl považuji za ideál, ke kterému by se měl snažit dostat každý, kdo na to má (možnosti, IQ, dědictví, nápad, štěstí). Lidově se takovému živobytí neříká práce, ale "být rentiér".

 

Pokud opustíme hluboké a studené vody málo placené práce, dostaneme se do oblasti, v níž končí pojmy, jako "hodinová mzda", "fixní sazba", "úkolové prémie". Jsme mezi vyšší střední vrstvou, možná až někde mezi top 10 tisíc. Tam už nebývá taková práce, jakou zná většina.

Představte si, že chcete vydělávat měsíčně desetinásobek průměrné měsíční mzdy. Jak toho dosáhnout? V první řadě hned zavřete nabídky pracovních agentur. Nehledejte volná pracovní místa. Pokud nechcete být v nálevce průměrné mzdy, nemůžete uvažovat, ani se chovat průměrně.

Pokud se průměrný člověk zaměstná, nebo si zřídí živnost s řemeslem, většinou ho čeká statisticky očekávatelný, průměrný osud. Běžné práce, běžná mzda. Pokud je velmi dobrý, bude mít více práce a o něco lepší příjem. Časem se uštve. Na stáří mu zůstanou nějaké skromné úspory a žádný příjem.

Odvážnější je pustit se do budování vlastního projektu. Musíte udělat něco takového, co vám bude vydělávat i v době, kdy vy neděláte nic. Pak vás práce nelimituje v rozletu.

 

Příklady takových zaměstnání:

Koupíte dům a pronajmete ho. Nájemce ať se stará o chod domu a vy dostáváte měsíčně určitou částku. Žádná práce.

Zřídíte firmu a rozběhnete ji. Když už běží, ponecháte její řízení v rukou manažerů. Ať se starají o její růst, rozšiřování. Vy se můžete začít věnovat něčemu jinému. Zisk, který firma generuje jde na váš účet bez ohledu na to, co děláte. Žádná práce.

Vytvoříte nějakou službu, například na internetu. Ta může automaticky běžet, program se o vše stará sám. Zisk z toho jde vám, i když neděláte nic jiného. Žádná práce.

 

Vím, není snadné najít a realizovat takové nápady. Mnohé jsou závislé na vstupním kapitálu, jiné na dobrém nápadu. A všechny i na štěstí. To, že je nesnadné najít si takovou práci, která by vám následně vydělávala i celkem sama neznamená, že to nemáte zkusit.

Ve volném čase vždy přemýšlejte nad tím, zda vás nenapadne nějaký nápad, jak na to. Myslete strategicky v horizontu let. Pokud máte reálný nápad, často mu budete muset obětovat hodně času a pohodlí. Ale pokud se pak věci podaří, vyděláte mnohonásobně víc, než kdybyste se byli živili "poctivou prací pro někoho jiného".

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články