Hrozba ztráty zaměstnání

Už pár měsíců jsme bombardováni informacemi o ekonomické krizi, která se šíří poměrně velkou rychlostí.

Jejími příčinami a kořeny se zabývá množství analytiků, ekonomů, prognostiků a různých jiných odborníků. Vlády jednotlivých států přijímají opatření k jejímu zmírnění, ale přesto má tato krize negativní dopad na zaměstnanost. V České republice začínáme pociťovat následky ekonomické a hospodářské krize stále důrazněji. Denně slyšíme o hromadném propouštění, o rušení některých provozů, o omezování výroby, o zkracování pracovní doby a jiných negativních skutečnostech.

Úvod tohoto roku nezačal pro Čechy právě nejšťastněji. K přikrádající se ekonomické a hospodářské krizi se přidala i krize plynová, která naše hospodářství a jednotlivé podniky dostala do ještě složitější situace. Řadě firem poklesl objem výroby výrazným snížením poptávky po jejich výrobcích a to má za následek buď úplné zrušení firmy, přinejmenším však omezení výroby.

A to v každém případě znamená nižší potřebu zaměstnanců. Proto jsou mnohá pracovní místa ohrožena a každoměsíčně se zvyšuje procento evidovaných nezaměstnaných na úřadech práce. Propouštění se v mnoha případech netýká pouze dělnických profesí, ale i středního odborného managementu, dokonce i vyššího managementu.

Ztráta zaměstnání je pro každého jednotlivce velmi traumatizující událostí, se kterou se každý vyrovnává po svém. Někdo lehčeji, někdo velmi těžko a někdo se s tím nedokáže vyrovnat vůbec. V každém případě je však dobré, pokud člověk ví, co ho v takové situaci čeká a co všechno musí udělat, aby následky byly pro něho jako osobu, což nejmírnější.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus