Ztráta zaměstnaní
Atmosféra ve firmách, které musí přistoupit k propouštění svých zaměstnanců je více než tíživá.
Situace je jasná, pokud se ruší celý provoz, tehdy nezůstane kámen na kameni a o zaměstnání přijdou postupně všichni zaměstnanci. Pokud se však pouze omezuje výroba, pak je třeba si uvědomit, které pozice jsou nejzranitelnější a začít se s tím vnitřně vyrovnávat, případně poohlížet se čím dříve, po nějakém jiném vhodném zaměstnání.
Praxe ukazuje, že mezi prvními opouštějí řady zaměstnanců pracovníci, kteří přišli mezi posledními a jsou ještě ve zkušební době. Pokud firma nezbytně nepotřebuje takového pracovníka, končí s ním pracovní poměr jednoduše a to písemným oznámením z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu. Takové oznámení o skončení pracovního poměru by měl zaměstnavatel doručit pracovníkovi, kterého se to týká, zpravidla tři dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Další ohroženou skupinou jsou zaměstnanci, kteří mají pracovní smlouvou uzavřen pracovní poměr na dobu určitou. Pracovní poměr, který byl uzavřen na dobu určitou skončí uplynutím této doby. Zde sice stačí pokud zaměstnavatel přestane pověřovat zaměstnance vykonáváním jakékoli činnosti, ale v praxi zaměstnavatel buď ústně nebo písemně uvědomí pracovníka o tom, že mu pracovní poměr končí uplynutím sjednané doby.
V těchto případech ukončení pracovního poměru zaměstnavatel nemá výdaje navíc, to znamená, že není povinen vyplatit odstupné.