Co je potřeba pro získání živnosti?

Definice živnosti říká, že jde o soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku.

Prvním krokem k založení živnosti je rozhodnutí o předmětu podnikání. Člověk si musí určit, v jaké oblasti se hodlá realizovat. Třeba uvažovat střízlivě a prakticky, brát ohled na dosažené vzdělání, praxi, zkušenosti, získané dovednosti, ale i na podnikatelské plány a nápady. Možná si zvolit i více předmětů podnikání, ale je třeba pak počítat s většími poplatky při zakládání živnosti.

Živnostník podniká na základě živnostenského oprávnění, které vydává živnostenský úřad. Aby zájemce mohl toto oprávnění získat, musí především splňovat tři základní podmínky:

věk 18 let

způsobilost k právním úkonům

bezúhonnost

U některých typů živností je dále nutné předložit doklad o odborné způsobilosti (např. výuční list, vysvědčení, diplom, osvědčení) a o provedené praxi.

 

Získat živnostenské oprávnění není nic složitého, stačí zajít na příslušný živnostenský úřad, předložit potřebné doklady, vyplnit formulář a zaplatit poplatky. Navíc odpadla povinnost předložit výpis z rejstříku trestů a nemusíte se starat ani o registraci do zdravotní pojišťovny a na daňovém úřadě - o vše se postará živnostenský úřad.

Následně je vhodné si založit podnikatelský účet a také učinit několik rozhodnutí, například zda se náhodou nechcete stát dobrovolným plátcem DPH nebo si dobrovolně platit sociální pojištění. Také se musíte popasovat se zákonnými povinnostmi, které vám mohou vyplynout z vámi zvolené samostatné výdělečné činnosti (např. zaregistrování registrační pokladny) a také s těmi, kterým se nevyhne žádný živnostník (např. vedení účetnictví).

O čemkoliv bližším se můžete informovat na živnostenském úřadu, kde vám nejen poradí, ale i pomohou s potřebnou "byrokracií". Studnicí podrobných informací je například i internet, stačí si zagooglit a držet se přitom důvěryhodných zdrojů.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus