Jaká jsou rizika podnikání?
Podnikatel musí na svých bedrech nést řadu rizik. Ať už jde, například o nejistoty spojené s nestálostí poptávky, konkurenčním bojem, o hrozby možných reklamací, obavy z případné neschopnosti plnit si povinnosti, nebo splácet úvěry nebo o starosti vyplývající ze zaměstnávání lidí.
Mezi největší rizika, s nimiž se podnikatel musí pasovat, patří nedostupné pohledávky. Opožděné platby faktur nebo rovnou jejich neplacení, pohledávky vůči podnikům, které nechtějí nebo nemohou platit - to je nemalý problém podnikatelského prostředí, zvláště na Slovensku.
Jsou podnikatelé, kteří si z data splatnosti nedělají těžkou hlavu. Dokonce tento údaj na došlé faktuře přehlíží, jakoby nešlo o nic důležitého, jen bezvýznamná čísílka. Znám podnikatele, který se běžně řídí heslem: "nezaplatím, protože nemusím." Na účtu má peněz dostatek, ale platí i měsíce po splatnosti a to jen proto, že mu daný věřitel nepřijde dostatečně důležitý, aby se se zaplacením jeho pohledávky obtěžoval. Takovou pozici mu může dát jedině moc.
Čím je podnik mocnější, tím větší má výhody, širší manévrovací prostor, jistotu, tím jednodušeji a zřejměji může demonstrovat svou sílu. Mezi nejmocnější patří nadnárodní společnosti, mezinárodní sítě obchodů, monopoly. Mohou vyvíjet nátlak na ceny dodavatelů, dávat si obrovské přirážky, využívat státní podporu, nebo platit faktury, kdy se jim zachce. Nesouhlasíš? Fajn, najdeme si jiného.
Dalšími pokulhávajícími ve vypořádání faktur jsou spekulanti. Krátce poté, co podnikatel splní objednávku, začnou vyhledávat všemožné cestičky vedoucí k pozdržení platby. Pustí se do hledání neviditelných chyb či záminek, k reklamacím. Náhle se množí nedorozumění v komunikaci, nemohou najít fakturu, pak si přejí, podrobnější rozpis položek, následně si nejsou jisti, že sedí počtu kusů, nebo množství použitého materiálu.
Nejvíce nedostupných pohledávek však způsobuje platební neschopnost odběratele. Podnikatelů s "vybílenými účty" není málo a vlivem hospodářské krize se tento stav pouze zhoršil. Může se jednat o krátkodobou platební neschopnost způsobenou objektivními skutečnostmi, které nejsou důvodem ke znepokojení. Nicméně, často se stává, že si zákazník objedná zboží, či služby, na které nemá peníze. Možná má před sebou vidinu budoucího zisku, nebo věří, že mu dostane peníze od jeho dlužníků, případně uvažuje o půjčce. Doufá, že to nějak zaplatí. Jednou. Možná ...
Nejhorší situace nastává tehdy, když se dlužný podnik, v důsledku ztrátového podnikání, dostane do konkurzu. V tom případě je podnikatelova pohledávka jen jednou z mnoha v seznamu dluhů a je velmi pravděpodobné, že k její urovnání už nikdy nedojde.
Takto vzniká "bludný kruh". Neplatí mi, tak z čeho mám platit já? Jak mám uhradit své závazky, když mi nezaplatili moje pohledávky?