Otcovství krotí mužskou agresivitu

Otcovství výrazně snižuje hladinu testosteronu u mužů. Ukázala to americká studie, která srovnávala hladinu mužských pohlavních hormonů mezi čínskými svobodnými a ženatým muži s dětmi a bez dětí. Otcové měli nejnižší hladinu ze všech mužů.

     

Podle britského vědce Nicka Neave, psychologa z University of Northumbria, je pád hladiny hormonů přirozeným způsobem zabezpečení "civilizovaného" a neagresivního chování mužů při narození dítěte. "Je to přirozený způsob, jakým se samci stanou civilizovanými - alespoň na krátký čas," řekl Neave.

Vědci z univerzity medicíny Charlese Drewa v Los Angeles, Harvardské univerzity a Nevadské univerzity požádali 126 mužů ve věku 21 až 38 let, aby vyplnili dotazník. Muži odevzdali i dva vzorky slin, ráno a odpoledne. Šedesát šest svobodných mužů mělo o něco vyšší hladinu testosteronu než třicet ženatých, kteří neměli děti. Ale třiceti otcům naměřili mnohem nižší hladinu testosteronu než bezdětným mužům, bez ohledu na to, zda jsou svobodní, nebo ženatí.

Tým odborníků vedený Petrem Grayem z Univerzity Charlese Drewa prohlásil, že zvýšená hladina testosteronu je spojena se snahou o páření - "soutěživost mezi muži, hledání partnerky". Nižší hladina pohlavního hormonu se zas váže na vztahy a zejména na otcovství. "Jinými slovy, nižší hladina testosteronu u otců může odrážet jejich ústup od soutěživosti a účast na rodičovské péči," vysvětlili vědci. Podle Neave výsledky studie souhlasí se známým vzorem, pozorovaným u lidí a zvířat, spojovaným s výchovou mladých. "Rodičovství má nepochybně i společenské prvky. Ale jsme biologičtí tvorové a nejsme tak vzdálení zvířatům, i když si to rádi myslíme," dodal Neave.

Podle něj úbytek hormonů má za cíl, aby muž zůstal pomáhat pečovat o dítě. "Příroda nechce, aby byla hladina testosteronu vysoká, když je tu dítě. Je to pro muže velmi frustrující a prázdné období, takže by se hněv mohl obrátit vůči potomkovi," vysvětlil Neave. Podle Neave by bylo zajímavé zkoumat muže, u kterých se rodičovské chování navenek neprojevilo, když se stali otci, kteří bili děti a chovali se asociálně. "Možná má jejich chování společenské příčiny. Ale možná mají poměrně vysokou hladinu testosteronu, nebo jsou citlivější vůči pohyblivé úrovni hormonů v krvi," zamyslel se Neave.

Hladina mužského pohlavního hormonu se však mění i s věkem. Mladší muži mají vyšší hladinu testosteronu než starší, takže i to může způsobovat rozdíly v chování.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus