Co je celulitida?

Pomerančová kůže trápí okolo 90 procent žen. Celulitida nemá přímý vztah s nadváhou, je běžným procesem, který postihuje především ženy.

Statisticky je prokázáno, že se vyskytuje zejména v zemích s vysokou úrovní života, v nichž převažuje vyšší příjem energie než je její výdej.

Výraz celulitida vznikl z latinského slova celulitis, což v překladu znamená zánět buněk. Při celulitidě se nejedná o zánět v pravém slova smyslu, ale o dystrofické změny podkoží, které se navenek projeví jako pomerančová kůže.

V místech postižených celulitidou se tukové buňky slučují do hroznovitých třásní, stlačují cévy a také tlačí na horní vrstvy kůže. Způsobuje to zhoršení prokrvení, které brání zásobování buněk důležitými látkami a také zpomaluje vylučování odpadních látek lymfatickými cestami. V tukových buňkách se tyto zplodiny metabolismu zadržují, což se projevuje zvětšením jejich objemu. To se následně projeví na povrchu kůže. Výsledkem jsou neestetické kopečky a důlky, které připomínají pomerančovou kůru.

Celulitida postihuje jen určité části těla. Nejčastěji jsou to stehna, zadek, břicho a boky. Celulitida je rozvíjející se proces, který postihuje i štíhlé osoby, zejména ženy, u obézních je značně výraznější.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus