Jak na krásné a zdravé vlasy v zimě?

Zima nejčastěji způsobuje poškození v podobě vysušování vlasu, jehož povrch zůstává postupně matný a drsný. Ženy dělají vážnou chybu v tom, že vlasy myjí o to častěji. Příliš mnoho chemie víc škodí, než prospívá! Ztrácí se tak totiž přirozený ochranný film zabraňující tvorbě lupů a vypadávání vlasů. Navíc, pokožka má tendenci v sebeobraně vytvářet více mazu, v důsledku čehož se dostáváme do začarovaného kruhu.

V zimě platí pravidlo - méně je více - dvojnásob. Vlasy si myjte maximálně dva až třikrát týdně. Používejte šampony s obsahem heny, mořských řas nebo medu a při mytí si dopřejte jemnou masáž kvůli prokrvení. Na jaře si pak pořiďte peelingový šampon, který zbaví vlasy nečistot a vyhladí jejich drsný povrch.

Pozor je třeba dávat na profesionální šampony s obsahem silikonů, které sice dodávají větší lesk, ale dlouhodobé používání vlas obalí a brání tak pronikání výživných složek či jiných přípravků dovnitř.

Dalším prohřeškem je podle odbornice, způsob jakým vlasy upravujeme. Horký vzduch, žehlení či chemická úprava je v zimě oslabují dvojnásob. Vrchní vrstva se spálí, v důsledku čehož se vlasy postupně stávají méně poddajnými a rozčesávání je náročnější. V zimě se proto doporučuje tyto zásahy co nejvíce omezit. Vlasy fénujte vždy minimálně z dvaceti centimetrové vzdálenosti a na česání používejte hřebeny s řídkými zuby nebo přírodní kartáče se zakulacenými štětinami, které nepoškodí strukturu vlasů.

 

Barvení a česání

Další procedurou, která narušuje povrchovou vrstvu vlasu a způsobuje trvalejší oslabení vlasového folikulu je nejen barvení, ale i mechanické poškození. V zimě, když vlasy trpí pod vlivem mrazů, je ideální je nosit sepnuté v copu tak, aby se netřeli o sebe či oblečení. Nejvíce to bývá viditelné u dlouhých vlasů, kde jsou konečky vždy světlejší a sušší než u kořínků. Vlasy pak působí unaveně a bez lesku. Někdy je stačí jednou za dva měsíce zastřihnout, aby se netřepily a ošetřit je kvalitní kosmetikou s obsahem esenciálních olejů a složek, které mají schopnost vázat vodu. Podobný účinek mají i kúry, elixíry, séra, balzámy a hydratační masky, které obsahují výtažky z prosa, kokosového a olivového oleje, tea tree či aloe vera. Před chladem vlasy ochrání kondicionéry, pěnová tužidla nebo gely s obsahem proteinů a vitamínů, které nejen drží tvar účesu, ale působí i jako ochranný filtr.

Vyhnout byste se měli pouze lakům, které v kontaktu s vodou či sněhem vlasy slepí. Pokud patříte mezi brunetky, párkrát do měsíce si můžete vlasy opláchnout kopřivovým čajem, pro blondýnky je ideální odvar z heřmánku.

 

Transplantace? Ano či ne?

Pokud jste vyzkoušeli opravdu všechno, ale počet vlasů neúprosně klesá, řešením pro Vás může být transplantace. Při dobrém zdravotním stavu není překážkou ani věk. Samotná operace se provádí v lokální anestezii s prodlouženým účinkem a je rozdělena na tři fáze. První fáze spočívá v odběru vlasů ze záhlaví, kde se nachází geneticky stabilní oblast, ve které vlasy nevypadávají. Během druhé fáze se postižená místa lokálně umrtví, pak následuje další fáze, kdy lékař velmi precizně umísťuje odebrané vlasy na místa, kde přestaly růst. Transplantáty se obvykle umisťují do hloubky čtyř až šesti milimetrů a nakonec se místo překrývá speciálním tekutým obvazem. Po zákroku můžete jít okamžitě domů, ale počítejte s několika dny na zotavení, protože budete mít oteklou tvář. Pokud jde o rozsáhlejší transplantaci, operace trvá tři až šest hodin. Při výběru lékaře i kliniky se poraďte s někým, kdo operaci již absolvoval, neřiďte se pouze reklamou a fotografiemi před a po.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus