Možností je hned několik. Na prvním místě je samozřejmě pobyt na sluníčku. V zimě na svahu, či v létě na pláži. Nebudu se ale rozepisovat o tom, že je tento pobyt, zejména bez použití dostatečně vysokého ochranného faktoru, více nebezpečný než bezpečný.
V každém případě každá z nás známe, že po dvou týdnech strávených někde u moře, přijedeme domů krásně opálené.
Další možnou náhradou přirozeného sluníčka je solárium. Vodorovně nebo svisle, klasické, turbo… Je ale bezpečné? Existují dva tábory: jeden tvrdí, že solárium je nebezpečné, ať ho využíváme v jakékoliv míře. Druhý tábor tvrdí, že pokud to nepřeháníme, je možné díky soláriu získat přitažlivý bronz, bez většího rizika poškození zdraví pokožky. Je tedy na každém z nás, zda se rozhodneme solárium využít.
Solárium v žádném případě nevyužívejte, pokud máte problémy s pletí, jako například extrémně citlivou pokožku, problematickou pokožku, akné. Dále při alergiích a jakékoli přecitlivělosti na sluneční světlo.
Pokud se tedy rozhodnete pro bezpečný bronz, nic není ztraceno. Řešení je po ruce a jsou jím samoopalovací přípravky.
Na trhu jich je více než dost, stačí si jen vybrat. Kromě klasických samoopalovacích emulzí, které se používají na celé tělo, máme k dispozici i křemík na tvář. Jejich použití není komplikované, používáme je jako každé jiné tělové mléko.
Na začátek peeling pokožky celého těla. Odstraníte tak odumřelé buňky, a kromě toho, že pokožka zůstane hebká, samoopalovací mléko se dostane hlouběji a opálení je tedy trvanlivější.
Důkladné rozetření emulze po celém těle, začínáme například nohama, pokračujeme na bříško a výše, ramena a nakonec paže. O natření zad požádáme například partnera.
Necháme mléko vsáknout a po chvíli se můžeme obléci. Po 4 až 6 hodinách se můžeme těšit na bronzový nádech.
Riziková místa: zápěstí, rozhraní mezi nohou a kotníkem, kolena, vnější strana loktů. Zde je třeba rozetřít mléko obzvláště pečlivě. Pokožka mezi prsty na rukou zhnědne velmi snadno a je nutné po aplikaci emulze, důkladně si umýt ruce.
Kromě samoopalovacích krémů a emulzí, které jsou i na našem trhu již velmi dlouho, vyrukovali výrobci i s "odlehčenými" verzemi těchto přípravků. Jedná se o tělová mléka s nižším obsahem barviv. Pokožka získává bronzový nádech pomaleji a riziko, že se nám podaří vykouzlit si na pleti tmavé skvrny v důsledku nedostatečného rozetření emulze, je menší.
Úmyslně jsem se snažila nepředložit jednoznačné stanovisko k využívání solária. Každá z nás už jistě solárium navštívila a ví, zda jí takové opalování vyhovuje, nebo ne.
Samoopalovací přípravky a pobyt venku na sluníčku - samozřejmě s vhodným ochranným faktorem - jsou optimálním řešením, s ohledem na rizika poškození pokožky v důsledku nepřiměřeného záření.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu