Už za několik hodin se začne zárodečná buňka, nyní již zygota, dělit a postupovat dále do dělohy. Buněčné dělení se nazývá také rýhování. Oplodněné vajíčko se dělí na dvě nové buňky, potom na čtyři, osm, šestnáct, až vznikne shluk buněk nazývaných morula. Asi čtvrtý den těhotenství se dostane tento shluk asi 100 buněk (blastula) do dělohy, kde se uhnízdí ve sliznici dělohy. Vzniká amniónový a žloutkový váček. Z některých buněk se vytváří vrstva trofoblastů, ze kterých se později vytvoří placenta, z jiných embryo čili zárodek. Asi týden po oplodnění na trofoblastu vyrůstají výběžky, které se vnoří do stěny dělohy. Z tohoto napojení na matčin krevní oběh se vyvine pupeční šňůra.
Ve vaku naplněném tekutinou je zárodek chráněn před okolním prostředím a má dostatečný prostor pro další růst. Buňky uvnitř vaku se rozdělí do tří vrstev, entoderm, mezoderm a ektoderm, z nichž se později vyvinou různé části embrya.
Buněčná diferenciace je životně důležitou fází lidského růstu. Jakákoli chyba, která nastane v tomto období, může mít za následek nějakou poruchu. Chyby v genetických návodech se mohou projevit jako vrozené vady, jako např. rozštěp páteře. Negativně mohou ovlivnit tvorbu jednotlivých struktur i léky, alkohol, kouření aktivní i pasivní.
V průběhu třetího týdne těhotenství má zárodek asi 3 milimetry. Začínají se objevovat první pupencovité výběžky, předchůdci budoucích orgánů a tkání a buňky mezodermu se formují do struktury, z níž vznikne páteř. Také nervový systém se vyvíjí v podobě jakéhosi prutu, který se na vrchním konci rozšiřuje a vytváří se z něho mozek.
začíná přečerpávat krev zárodku již na konci prvního měsíce. Během druhého měsíce se z ektodermu vyvíjejí senzorické tkáně a centrální a periferní nervový systém. Z mezodermu se formují kosti, chrupavky, svaly a základní orgány těla.
ve formě jakýchsi ploutví. Velmi rychle roste hlava, která v tomto období představuje až polovinu délky embria. V sedmém týdnu těhotenství se zárodečná kostra začíná měnit z chrupavčitých na kostní a o další dva týdny později se objevují charakteristické obličejové rysy, oči, nos, uši, brada. Na konci druhého měsíce již embryo nabývá lidské rysy.
(třetí až osmý týden těhotenství - od oplodnění) je kritickou fází těhotenství v lidském vývoji, protože právě v těchto několika týdnech se kladou základy všech orgánových systémů těla. Všechny vnější vlivy, jako léky nebo virové infekce, mohou právě v tomto období způsobit velké škody.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu