33. až 40. týden těhotenství

Během devátého měsíce těhotenství ochranná vrstva mazu, která pokrývá tělo, zesiluje. Plíce jsou téměř plně vyvinuté a plod trénuje dýchání a tím se připravuje na porod. Vaše dítě má v 33. týdnu těhotenství asi 41,5 cm a 1,8 kg, ale váhový přírůstek se začíná snižovat, oči reagují na jasné světlo. Plod stále nabírá na váze a proto má v děloze stále méně místa na pohyb. Jeho pohyby můžete nyní pociťovat velmi nepříjemně.

Už se spíše jen otáčí, než by dělal prudké energické pohyby. Kolem 36. týdne těhotenství dozrává nervový systém a plod se připravuje na porod tím, že procvičuje sání a polykání, dýchací pohyby, i když v plicích nemá žádný vzduch. Během těchto posledních měsíců těhotenství dítě produkuje nadledvinami zvýšené množství hormonu kortizonu, který pomáhá plicím při zrání a připravuje je na první nadechnutí. Nyní měří už 46 cm a váží asi 2,5 kg. Z těla plodu zmizí téměř všechny jemné chloupky zvané lanugo. Menší zbytky z nich mohou zůstat na loktech, ramenou, horních a dolních končetinách a v některých záhybech těla.

 

Plod se zakulatí, protože se mu pod kůží i nadále ukládají vrstvy podkožního tuku a pokožka získává růžovou barvu. Kůži má dítě hladkou a měkkou a má na ní stále lpící maz, který mu bude pomáhat při průchodu porodním kanálem. Těsně před porodem je dítě skoro buclaté. Má dlouhé nehty na rukou, kterými si může poškrábat tvář. Vlasy může mít dlouhé i 5 centimetrů. Oči mají téměř všechny děti modré a jejich barva se může po několika týdnech od narození změnit. Pokud dítě bdí, má otevřené oči.

 

Střeva dítěte obsahují tmavozelenou až černě zbarvenou hmotu, zvanou mekonium nebo i smolka. Je to směs sekretu z vyživovacích žláz, lanugo, pigment a buňky ze střevní stěny. Toto bude první stolice, kterou dítě vyloučí po narození, ale může se tak stát ještě před porodem v děloze.

 

Vlastní imunitní systém dítěte ještě není dotvořený, proto na kompenzaci tohoto nedostatku přebírá protilátky od matky prostřednictvím placenty. Ty ho budou chránit před všemi nemocemi, před kterými chrání i vás. I po narození bude přebírat imunitu od vás a to prostřednictvím mateřského mléka. Placenta měří nyní asi 20 cm a je hrubá asi 5 cm, takže je dostatečně velká pro příjem a výdej látek mezi vaším tělem a tělem vašeho dítěte. Amnionový vak obsahuje více než litr vody.

 

Hormony produkované placentou stimulují vaše prsa, aby vytvářely mateřské mléko. Tytéž látky však působí i na vaše dítě, proto ňadra dítěte - dívky i chlapce - produkují totéž mléko. Tento jev ustoupí po narození. Pokud čekáte holčičku, pokles hormonů při narození může způsobit, že bude několik dní po narození slabě krvácet z vagíny, jako při menstruaci.

 

Reprodukční orgány - varlata u chlapců již sestoupili do varlat. U dívek vaječníky zůstávají stále nad pánevním okrajem a na své místo sestoupí až po narození.

 

V tomto období těhotenství budete muset navštěvovat svého lékaře každý týden, aby mohl kontrolovat vás i vaše děťátko. Nejpřesnějším způsobem, jak zjistit termín porodu, je způsob podle data početí, který je 38 týdnů. Lékaři stanoví umělým způsobem termín 40 týdnů od poslední menstruace.

Na konci těhotenství je plod zcela vyvinutý a schopen fungovat samostatně. Dítě je stočené do klubíčka, hlavou dolů a čeká na svůj příchod na svět. Má asi 50 cm a 3,5 kg.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus