9. až 16. týden těhotenství

Ve 12. týdnu těhotenství se ukončí první trimestr vašeho těhotenství. V tomto období jste zjistila, že jste těhotná, pociťovala jste nevolnost, únavu a náladovost. Vaše děťátko, nazývané v tomto období embryo, prošlo ohromným vývojem. Po spojení vajíčka se spermií se z něho začal tvořit nový člověk. Od osmého týdne až po narození nazýváme vyvíjející se dítě plod nebo fétus (potomek).

V 9. týdnu těhotenství

má plod jen 2 až 3 cm, hodnota hCG v těle matky je nejvyšší (přítomností hCG v moči se těhotenský test jeví jako pozitivní). Začíná se vyvíjet tvář - oči, nos, ústa a uši.

Krevní oběh je již vyvinut a je oddělen od krevního oběhu matky. Obsah krve v těle matky se zvětší až o 50 procent, zejména obsah plazmy se zvýší více než obsah červených krvinek, což způsobuje, že matka je anemická a může se cítit slabá a unavená. Srdce pracuje dvakrát výkonněji. Děloha a kůže spotřebují dvojnásobné množství krve a spotřeba ledvin je o 25% vyšší.

 

10. až 11. týden těhotenství

je ideální na první ultrazvuk.Dá se změřit velikost plodu, ale také určit termín porodu. Pohlaví dítěte se dá určit až od 16. týdne. Plod je velmi aktivní, kroutí se. Prsty má již vyvinuté a dokáže sevřít pěstičky. Malý chvostík zaniká. Hlava je nakloněna k hrudníku. Sací reflex se začíná projevovat, plod si cucá palec. Začíná pracovat imunitní systém a dětská žláza-Thymus. Plod už má v tomto období vyvinuté srdce a další vnitřní orgány, které se budou dále vyvíjet.

 

V 9. týdnu těhotenství měří plod asi 3 cm

V dalším týdnu se tělo prodlužuje a překreslují se prsty na nohou a rukou, které jsou však stále zahaleny blánou. Plod váží asi 5 gramů. V 11. týdnu je již fétus chráněn před jakýmikoli vrozenými vadami a infekcemi. Tvoří se druhotné pohlavní orgány spolu s vaječníky a varlaty. Srdce čerpá krev do všech hlavních orgánů.

 

V průběhu třetího měsíce těhotenství se pravděpodobně začnete cítit lépe, ranní nevolnosti ustoupí

Začnete přibírat, protože vaše dítě prudce roste. Kolísavost hormonů se začíná ustalovat, pravděpodobně budete reagovat méně emocionálně a budete se cítit méně zranitelná. Riziko spontánního potratu se rapidně sníží, v podstatě až na nulu, proto se budete cítit uvolněně a začnete si vaše mateřství naplno užívat. Asi ve čtvrtém měsíci se na vás začne těhotenství fyzicky projevovat. Bradavky vám ztmavnou v důsledku zvýšeného pigmentu a zviditelnění povrchových žil. Může vás v nich též píchat nebo mohou být bolestivé. Na břiše se vám může vytvořit linea nigra - tmavá čára směřující středem břicha dolů. Rostoucí dítě vytlačuje dělohu směrem nahoru, při vyšetření ji lze nahmatat. Na konci tohoto měsíce můžete ucítit první pohyby vašeho děťátka. Prvorodičky však až o něco později.

 

12.týden těhotenství

srdce plodu tepe rychlostí 110 - 160 tepů / min. a hrudník se začíná zvedat a klesat. Prsty na nohou i rukou jsou již plně vytvořeny a začínají růst malé nehtíky. Plod si může sát palec a pít vedle toho plodovou vodu, kterou vylučuje ve formě moči. Plodová voda se každých 24 hodin vyměňuje. Dítě nyní váží 20g a měří asi 6,5 cm. Ve 13. týdnu těhotenství převzali kostní dřeň, játra a slezina tvorbu krevních buněk. V dásních jsou již vyvinuty malé zoubky. V následujícím týdnu těhotenství plod naroste o 1,5 cm a svou váhu zdvojnásobí! Může otáčet hlavou a dokonce svrašťuje obočí. Plod nadále prudce roste, nohy jsou již delší než ruce, vlasy na hlavě houstnou a tvoří se řasy a obočí. V 16. týdnu fétus váží asi 135g a měří 16 cm. Tělo má pokryté jemnými chloupky zvanými lanugo, které slouží pravděpodobně k udržení tělesné teploty.

 

Přibližně od dvanáctého do dvacátého osmého týdne těhotenství je období druhého trimestru. Vaše miminko roste a vy a vaše tělo se připravujete na porod.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus