Jak koupat vaše miminko vám zřejmě předvedou už v porodnici, kde si ho poprvé vykoupete i sama pod dohledem sestry.
Doma to je však již jen na vás, i když mnohé maminky si na první koupání miminka přivolávají raději pomoc - svoji mámu, sestru či jinou v koupání miminka zkušenější známou.
Pokud se tatínek nebojí, může miminko vykoupat i on. Pro nejednoho muže se to stane příjemnou činností a možná vás nebude chtít ke koupání vašeho drobečka ani pustit.
A co všechno budete potřebovat? Na koupání miminka si připravte vaničku nebo koupací kbelík, případně využijte pohodlnou alternativu v podobě koupacího pultíku, v němž je dost místa na vše potřebné (do jeho poliček si naskládáte pomůcky, které budete při koupání potřebovat).
Zpočátku lze používat i koupací podložku nebo speciální koupací lehátko, což vám usnadní manipulaci s maličkým tělíčkem.
Dále si přichystejte teploměr do vody, abyste zajistila správnou teplotu vody. Ta by měla být kolem 36-37 ° C. Nezapomeňte na osušku, dětské mýdlo, plenku, krém na zadeček, dětský olejíček (pokud je třeba) a oblečení, které miminku po koupeli oblečete.
Malá miminka stačí koupat jen v troše vody a délka koupele by měla být jen několik minut. Nejmenší miminka také není potřeba koupat každý den - jejich citlivou pokožku by to mohlo zbytečně vysušovat. Nepřehánějte to ani s dětskou kosmetikou, zpočátku vám postačí opravdu jen dětské mýdlo, nějaký dětský olejíček a krém proti opruzeninám.
Při koupání postupujeme od tvářičky a končíme na konečníku a genitáliích. Důsledně je třeba umývat všechny kožní záhyby.
Během celé koupele dávejte pozor a děťátko pevně držte, aby vám nevyklouzlo. Po koupeli miminko hned vysušte osuškou, zabalte do pleny a oblečte.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu