Mýty o dětské stravě

Při přípravě stravy pro dítě, mnoho rodičů vychází z předpokladu, že to co je dobré pro dospělý organismus je dobré i pro ten dětský. Dítě však s ohledem na rychlý růst a vývoj potřebuje jinou skladbu výživových látek. Ve stravě dětí rozhodně nesmějí chybět mléko a mléčné výrobky. Pro tělesný růst je zvlášť významný vysoký obsah esenciálních aminokyselin v mase. Ve stravě dětí střídáme maso drůbeže, krůty s libovým hovězím masem. Mimořádně důležitá je konzumace ochranných živin, které obsahuje ovoce a zelenina. Denně by mělo dítě sníst 3 - 4 porce ovoce plus 3 - 4 porce zeleniny.

 

Dítě není modelka

Populární nízkotučné mléčné výrobky často vábí rodiče při přípravě dětského jídelníčku. Organismus dítěte se však velmi rychle fyzicky i psychicky vyvíjí. Na tento bouřlivý vývoj potřebuje mít k dispozici kvalitní stavební látky a přiměřenou energii. Proto ve stravě dětí preferujeme polo a plnotučné mléko a mléčné výrobky. Pouze u dětí s poruchou lipidového metabolismu obsah tuku v potravinách omezujeme.

 

Vytrvalost, vytrvalost, vytrvalost

Je přirozené, že některé děti se určitým potravinám vyhýbají. Proces adaptace na novou chuť, může u některých trvat i delší dobu. Často děti odmítají zeleninu nebo ovoce z prozaických příčin, že se hůře kouše. Je však důležité trpělivě dětem nabízet potraviny, které jsou pro ně důležité. Buďte také tvořiví ve způsobu jak dítěti potravinu podáváte. Někdy stačí jiná kombinace a dítě změní názor. Od dětského věku například učíme děti konzumovat ryby, které obsahují kromě kvalitních bílkovin a minerálů ochranné, preventivně působící polynenasycené mastné kyseliny EPA a DHE.

 

Chlebík s máslem nestačí

Dítě si rychle vytvoří okruh oblíbených potravin a jídel. Nespokojte se s tím, že dítěti nabídnete vždy totéž a pomalu zvykejte děti na nové chutě a jídla. V tomto hraje důležitou roli i školní stravování. Při stravě v mateřských, nebo základních školách se totiž děti dostanou do kontaktu i s jídly, na jejichž přípravu rodina nemá čas.

 

Hrajte si s jídlem

Pocit sytosti se dostaví až po 20 minutách. Proto při jídle dítě nekárejte. Také je dobré obědvat kompletní teplé, vařené jídlo v příjemném klidném prostředí. Dítě vnímá jídlo komplexně všemi smysly. Chuť, vůně, konzistence a barva jídla vhodně sladěné a vkusně upravené, což přispívá ke správnému trávení a využití živin ve prospěch zdraví dítěte.

 

Nebojte se vzdělávat

Už dítě v předškolním věku dokáže pochopit informace o zdravé výživě. Na internetu naleznou rodiče i pedagogičtí pracovníci množství námětů, jak o tomto tématu s dětmi mluvit.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus