Jak nejlépe vybrat jméno pro dítě?
Jak se bude jmenovat? Jedna z nejkrásnějších otázek ve chvíli, kdy zjistíme, že čekáme miminko.
Vybíráme jména, která se dají zdrobnit, nepřipomínají nám nikoho protivného, souhlasí s ním širší příbuzenstvo a pasuje k našemu příjmení. Vždyť chodit po světě jako Sven Tvaroh nebo Belinda Chvostíková nemusí být právě tím nejlepším vkladem do života našeho děťátka.
Jsou doloženy případy, kdy dítě trpělo výjimečností svého jména pro škodolibost svých vrstevníků natolik, že se u něj vyvinuly některé depresivní stavy, které nakonec přinutily rodiče požádat o změnu jména dítěte na jméno méně nápadné, všednější.
Jméno za trest
Jméno společně s příjmením by mělo tvořit jednolitý celek. Pokud si jako Chvostíkovci případáte málo světoví a své právě narozené ratolesti přidáme na "prestiži" tím, že ji pojmenujeme Samanta nebo Pamela, pak si ji budou sice všichni pamatovat, ale z úplně jiných důvodů.
Nositel neobvyklého, výjimečného jména se může stát terčem posměchu svých vrstevníků zejména ve školce a ve škole - děti mohou být v tomto směru velmi vynalézavé, ale i bezohledné, a tak se ne vlastní vinou může jinak sebevědomý kluk nebo holka snadno stát "outsiderem".
To, že chceme dát dítěti jméno, které nebude slyšet "na každém kroku", je zcela přirozené. Vždy se však vyplatí pořádně zvážit všechna pro a proti.
Spásonosná matrika?
Matrika nás může chránit před některými "přehmaty", ale ne vždy před rodičovskou nepřezíravostí.
Co je nejčastější chybou při volbě jména pro dítě? Rodiče často zapomenou kriticky posoudit jméno jako celek spolu s příjmením. Psaní i výslovnost jména a příjmení mohou v českém prostředí jejich nositeli přinést své výhody i nevýhody.
Na co bychom měli pamatovat:
Délka spojení jména a příjmení
Jistou nevýhodou při vysvětlování a vyplňování úředních dokumentů může být jméno příliš dlouhé (např. Miroslav Pavel Nadstrážnický). Naopak, ani příliš krátké jméno není výhodné. Rychle mluvícím lidí s krátkým jménem mohou často přeslechnout, například při představování v telefonu může jméno a příjmení splynout do dvojitého "štěknutí" (Jan Zach). Je vhodné zvolit ke kratšímu příjmení délší jméno (Vladimír Zach), a naopak, tj. k delšímu příjmení kratší jméno (Jan Velehradský), přičemž zápis dvou jmen by byl ve spojení s takovým dlouhým příjmením zvláště nevýhodný.
Výslovnost
Nejvíce problémů při vyslovování jména a příjmení vzniká tehdy, když je koncová hláska jména shodná s první hláskou příjmení (Dagmar Rubínová, Karin Noháčová).
Určité problémy s výslovností mohou mít lidé i při měnách, které obsahují problematické skupiny hlásek, jako rar (Barbora Rakovská), š, sat (Ernest Štilicha), ral (Pavel Ulrich).
Na přehlednosti menu nepřidá ani to, když se v něm stále opakuje stejná samohláska (Alan Halama).
Lingvisté příliš nedoporučují ani volit takové jméno, které se bude (komicky) rýmovat s příjmením (Matouš Paluš), nebo bude umožňovat různé dělení (Světla Nahodilová nebo Světlana Hodilová?)
Nepřehlédnutelné jsou jistě případy shodného jména a příjmení (Petr Petr, Marek Marek), kde záměna z principu není možná. Za nevhodné spojení se však považuje spojení jména a příjmení jako Pavel Karel, při kterém nemusí být jasné, co je co. Řešením v takovém případě je jméno, které se nevyskytuje jako příjmení (Lubomír Vladislav ...)
Zajímavosti
Jméno s příjmením by se mělo i zvukově vhodně doplňovat. Dnes je častý požadavek na libozvučnost jména, zároveň jsou stále populárnější krátká jména, snadno vyslovitelná, která se nedají příliš zkomolil (Eva, Ivo), bez háčků a čárek (Dana, Oto). Hodně závisí na vkusu rodičů, například tzv. aliterace, když se monogram dítěte skládá ze stejných písmen (Petr Pokorný).
V neposlední řadě hraje svou roli i psychologický aspekt při výběru jména, kdy se bere ohled na původ jména a jeho prvotní obecný význam. Je logické, že přednost dostávají jména označující kladné charakterové a tělesné vlastnosti.
Odvozování budoucího charakteru dítěte ze zvoleného jména se věnuje i jistý módní směr západní psychologie, který proniká i k nám. Není všeobecně uznávaný, naopak, je předmětem rozpoutání vášnivé kritiky z řad lingvistů a psychologů, což se týká i různých numerologických výkladů, odvozujících budoucnost člověka z hodnotového systému písmen obsažených v měně.