Přikládáním dítěte k prsu matky se stimuluje hypofýza a začne vylučovat hormony, které se podílejí na tvorbě mléka a jeho vypuzování z mléčných žláz. Kojení adoptovaného děťátka začíná tím, že náhradní matka si dítě přikládá k prsům. Protože mléko v prsou se zatím netvoří, musíme děťátku dodávat náhradní mléko. Děláme to pomocí suplementora, nádobky s dvěma cívkami, pověšenými na krku matky. Cívky jsou přilepeny na prsu, aby dosahovaly konce bradavek. Takto děťátko stimuluje matčin prs a pije náhradní mléko ze suplementora, dokud se matce nevytvoří vlastní. Podíl vlastního mléka by se měl postupně zvyšovat a náhradního snižovat. Někdy se však nepodaří přejít na výlučné kojení bez přídavku náhradního mléka. V tomto případě psychické aspekty vnímáme mnohem významněji než výživové.
Neexistuje možnost hormonální podpory při tvorbě mléka. Existuje léková podpora. Některé matky ji využívají, některé ne, ale přesto tvorba mléka nastupuje.
Ne. Známe mnoho případů z historie, kdy kojení matky zastoupil někdo jiný. Známe případy starých žen, které si k prsům přikládaly osiřelé kojence a navodily pro ně tvorbu mléka. Také mladé dívky, které ještě neporodily dítě, se ujaly malého, opuštěného miminka a kojily ho. Existují i přírodní národy, u nichž po úmrtí matky při porodu převezme roli nakrmit dítě na sebe muž a přikládá si ho k prsům. Je to jediný způsob, který zná, jak dítě nakrmit a udržet ho při životě. Muž má mléčné žlázy, které jsou zakrnělé.
Kojení adoptovaných dětí může sloužit jako přirozený prostředek k vybudování vztahu mezi adoptivními rodiči a dítětem. Může podstatně ovlivňovat vytvoření pouta mezi matkou a dítětem.
Pro matku je příležitostí prožít mateřství nejen ve vlastní psychice, ale i na vlastním těle. Matky udávají, že získaly nový pohled na sebe, na své tělo. Nezanedbatelné je i zdravotní hledisko. Kojení, jak víme, působí preventivně u některých typů onemocnění. Jako významnou skutečnost matky uvádějí vytvoření vzájemné vazby s dítětem v procesu adoptivního kojení.
U adoptovaného dítěte jde o vytvoření pouta mezi ním a náhradní matkou přirozeným způsobem. Kojení ani pouto většinou dítě nemohlo zažít u biologické matky. Pouto je základem pro budování jiných vztahů v životě dítěte i v jeho dospělosti, vytváří základ pro vytvoření vztahu k sobě, svým blízkým, k sociálnímu okolí.
Můžeme začít před adopcí a připravovat se na kojení určitými postupy. Můžeme začít i při přijetí děťátka, co je v našich podmínkách, kdy většinou nevíme, kdy k nám děťátko přijde, reálnější.
Novorozeňátko až děťátko do věku jednoho roku. U každého děťátka posuzujeme individuálně sací reflex, návyk pití z láhve a pracujeme na tom, aby přisátí bylo úspěšné. V některých případech přisátí děťátka je od počátku bezproblémové, někdy musíme správné přisátí trénovat.
Rozhodnutí, informace a dovednosti. Informace, nácvik dovedností, odbornou radu a podporu může poskytnout poradce. Proces adoptivního kojení je zejména v počátcích náročný a vyžaduje mnoho času a soustředěnosti. Dobré je mít možnost osobního kontaktu s poradcem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu