Mám dost mateřského mléka?
Snad každá maminka, která kojila své dítě, zažila pocit nejistoty, zda má dost mléka. Pokud se i stane, že mateřského mléka je najednou o něco méně, není třeba hned děťátko dokrmovat umělým mlékem. Rozhodně je třeba se nejprve pokusit tvorbu mléka zvýšit. Problém se většinou dá úspěšně vyřešit.
Časté přikládání dítěte
Časté přikládání k prsu je nejúčinnějším prostředkem, jak zvýšit tvorbu mléka. Mateřské mléko se v prsní žláze vytváří "podle poptávky". Čím častěji se dítě přikládá a čím více vypije, tím více mléka se vytvoří.
- Pokud se mateřské mléko tvoří poskrovnu, doporučuje se kojit častěji, přes den byť v intervalech 1 ½ - 2 hodiny, a to z obou prsů. Na začátku krmení děťátko většinou táhne silněji. Když spatříte, že už pije pomalejším tempem, nabídněte druhý prs. Dobré je oba prsy vystřídat ještě jednou, aby dítě vypilo i zadní mléko, které je bohatší na tuk i kalorie.
- Zejména v prvních týdnech může trvat i déle (i 20-40 minut), než děťátko vypije potřebnou dávku mléka. Ponechejte dítě u prsu dokud pije - tak dlouho, jak potřebuje. Později, když se tvorba mléka ustálí, dítě se nasytí za několik minut a čas kojení se zkrátí.
- Děťátko přikládejte k prsu i v noci, abyste se vyhnuly dlouhým přestávkám mezi kojením.
- Po kojení zbylé mléko odstříkejte.
- Namísto dudlíku upokojujte dítě přiložením k prsu. Být u prsu v maminčině blízkosti je pro dítě potěšením, i když není hladové. Takové sání také podporuje tvorbu mléka.
- Ujistěte se, že děťátko správně přikládáte. Často právě nesprávná technika kojení způsobuje dojem, že mléka je příliš málo a děťátko není dostatečně syté.
- Pokud je nezbytné dítě přikrmovat, vyhýbejte se použití lahve. Podávejte mlékoo stříkačkou, lžičkou nebo z hrnečku - podle věku děťátka.
Odpočinek a sebedůvěra
Stres, únava a nedůvěra ve vlastní schopnost kojit mají negativní vliv na tvorbu mléka.
- Když postřehnete, že máte méně mléka, soustřeďte se několik dní na kojení. Snažte se dopřát si více času na odpočinek a dostatek spánku alespoň během několika dní, dokud se kojení nezvýší.
- Celodenní péče o miminko je náročná práce. Zapojte partnera, poproste příbuzné nebo známé, aby vás osvobodili od povinností v domácnosti a o děťátko. Povinnosti, které mohou počkat, odložte na později.
- Když děťátko usne, odpočiňte si i vy.
- Pokud povinnosti "nepustí", pokuste se najít si alespoň 20 minut na relax. Využijte je tak, jak vám je příjemné: zdřímněte si, čtěte si, poslouchejte hudbu.
- Důvěřujte sobě i svému tělu. Nepřipusťte si jakékoli pochybnosti o tom, že byste nedokázala kojit své dítě.
- Prožijte co nejvíce času s děťátkem. Blízký tělesný kontakt matky a dítěte tvorbu mléka posilují.
Výživa
Pro zachování tvorby mléka je důležité, aby maminka dodržovala pravidelný stravovací režim a jedla pestrou a hodnotnou stravu. Pozornost je třeba věnovat i pitnému režimu. Denně se doporučuje vypít 1,5-2 litry tekutin, nejlépe v pravidelných intervalech.
Tradice připisují příznivý účinek na tvorbu mléka i různým potravinám. Jako "osvědčený recept" se doporučuje například pití piva, konzumace zapražených polévek či česneku. Bohužel, zázračné potraviny nebo nápoje, které by výrazně pomohly zvýšit laktaci, neexistují. Konzumace piva nebo česneku může dokonce nepříznivě ovlivnit chuť mléka, v důsledku čehož děťátko mateřské mléko odmítá. Husté, zapražené polévky měly význam v minulosti, v dobách nedostatku potravin.
Velmi mírný příznivý účinek má konzumace fenyklového nebo malinového čaje, podobně i kávy. Množství kávy by nemělo překročit 1-2 šálky denně, protože větší dávka by mohla u dítěte vyvolat podráždění a nespavost. Některým maminkám pomohl příjem speciálních čajů pro kojící maminky nebo doplňků výživy s obsahem řeckého semena (Fenugreek). Tento doplněk může u citlivých jedinců vyvolat příznaky alergie.
Pocit, že mléka se tvoří méně než miminko potřebuje, bývá často mylný. Je nejčastější příčinou selhání kojení a přechodu na umělou výživu. Většina žen, až na malé výjimky, je schopna své miminko kojit. Pokud děťátko řádně přibírá, je to signálem, že pije dostatečné množství mléka.