Odsávání mateřského mléka
Jaký je rozdíl mezi odstříkáváním a odsáváním mateřského mléka?
Oba postupy zajišťují sběr mateřského mléka. O odstříkávání mluvíme tehdy, když ho odstříkáváme ručně. Samozřejmě na trhu jsou odsávačky, ať už mechanické nebo elektrické, a tehdy hovoříme o odsávání. Jsou různé situace, kdy je nutné mléko odsávat nebo odstříkávat. Například maminka může mít přechodně nalité prsy, může mít dokonce mastitidu (zánět prsu), děťátko může mít přechodně ucpaný nos.
Řekněme nyní stručně hlavní zásady, hygienické i technické, jak postupovat při odstříkávání nebo odsávání mléka?
V minulosti, kdy nebylo na trhu tolik těchto technických pomůcek, maminky byly odkázány použít pouze vlastní ruku. I v současnosti z hygienického hlediska stále upřednostňujeme ruční odstříkávání. Ruka nepůsobí tlakově na dvorec a bradavku, jak je to u odsávačky. Ruka lépe cítí, která část prsu je prázdnější nebo plnější. Používání odsávačky je z hygienického hlediska náročnější. Je třeba ji velmi dobře ošetřit, speciálním kartáčkem na to určeným, bez saponátu. Jednotlivé složky odsávačky je třeba jednou denně sterilizovat.
Po vysterilizování a vychladnutí se jednotlivé součásti odsávačky mají položit na suchou papírovou utěrku a druhou utěrkou přikrýt, aby se na ně nedostaly bakterie a mikroby. Při odstříkávání či odsávání je velmi důležité dodržovat správnou techniku. Rukou se nedotýkat dvorce, pouze jeho okraje, už vůbec ne bradavky, aby mléko nebylo kontaminované z vlastních rukou. Při odstříkávání nebo odsávání nemá maminka používat na bradavku a dvorce ani během kojení různé krémy, protože ty se pak velmi těžko smývají. Doporučuje se po skončení kojení i odstříkávání (či odsávání) potřít zadním mlékem dvorec a bradavku. Před kojením prs opět omýt vlažnou vodou.
Jak se mateřské mléko uskladňuje, jak se dlouho může a zda se může případně i zmrazovat?
Samozřejmě mateřské mléko se může i zmrazovat. Pokud si maminka odstříkává či odsává mateřské mléko pro potřeby svého dítěte, tak čerstvé může být v chladničce při + 4 až do + 2 stupních Celsia pouze 24 hodin. Po této době je třeba mléko buď vylít, když se nepoužije, ale může se ještě stihnout zamrazit. Mléko na delší uskladnění musí být zmrazeno, též za určitých hygienických podmínek v mrazničce při minus 18 stupních. Vydrží i v chladničce při mínus 4 stupních Celsia, které máme ve výparníku, ale tam jen 72 hodin. V mrazničce při minus 18 stupních vydrží pro vlastní dítě 2 měsíce.
A v čem je nejlepší zmrazovat mateřské mléko?
Nejlepší je vysterilizovaná, tedy vyvařená skleněná nádobka, která musí být naplněná od vrchu méně než 2 centimetry. Zmrazené mléko totiž zvětší svůj objem a mohlo by skleněnou nádobku roztrhat. Takže ne plastové materiály. Dají se koupit sběrné sáčky: Tak jako na jiné potraviny, tak i speciální sběrné sáčky na uskladnění a zmrazení mateřského mléka.