Odstříkávání a odsávání mateřského mléka
Během kojení je často nutné "zbavit" prsa přebytečného mléka. Zejména v prvních týdnech po porodu je tvorba mateřského mléka ještě neustálená a tak se ho někdy vytvoří více, než miminko stihne vypít. Proto je potřeba toto mléko odstříkat nebo odsát.
Odstříkávání mateřského mléka se dělá jen ručně. Techniku je možné naučit se z různých příruček o kojení, ale zpravidla to maminku naučí sestřičky v porodnici.
Při odstříkávání mléka je třeba si připravit vhodnou nádobku (jsou i speciální zásobníky na mateřské mléko, které seženete např. v lékárně, ale postačí i obyčejný skleněný pohárek pro dětskou výživu). Důležité je, aby byla nádobka sterilní a také si předtím důkladně umyjte ruce.
Další možností je odsávání pomocí odsávačky. Na trhu je množství druhů odsávaček mateřského mléka, od těch nejjednodušších ručních až po různé "vypracované" modely. Rozdíly bývají ve způsobu odsávání, v různých funkcích a samozřejmě i v ceně.
Ke každé odsávačce by měl být přiložen návod k použití a také způsob čištění a sterilizace.
Při odsávání pomocí odsávačky také platí, že je potřeba dodržovat absolutní čistotu a odsávačku pravidelně sterilizovat. Jinak by se mohlo mateřské mléko snadno kontaminovat a miminku potom způsobit zdravotní problémy.
Některým maminkám však odsávačky nevyhovují a odsávání je pro ně bolestivé. Proto často raději dávají přednost ručnímu odstříkávání. Je jen na vás, který způsob zvolíte.