I když kojení nevyžaduje žádnou speciální přípravu, pro nejednu budoucí maminku je přece jen lepší, pokud se na kojení připraví. Správná příprava může dodat potřebnou sebedůvěru, která je při kojení také velmi potřebná.
Jak se tedy na kojení dá připravit? Budoucí maminka si může přečíst informace z různých knih, časopisů nebo na internetu. Je důležité zaměřit se zejména na to, jak má vypadat správné přisátí miminka, v jakých různých polohách se dá kojit, jaké jsou nejčastější problémy při kojení a jak jim předcházet, případně jak je řešit, pokud se již objeví.
V rámci přípravy je dobré také poznat nejčastěji mýty o kojení (např. že mateřské mléko může být "slabé", s malými prsy se nedá kojit a podobné nesmysly), které nejedné mamince zbytečně překazí kojení.
Trošku pozornosti věnujte i svým bradavkám a v rámci přípravy na kojení si všimněte, zda nemáte tzv. vpáčené bradavky. Ty by mohly zkomplikovat přisátí miminka, ale dá se to vyřešit. Ideální je však upravit tento stav ještě před porodem, abyste se vyhnula pozdějším problémům.
Kromě toho je důležitá psychická příprava. Důvěřujte si, že kojení zvládnete. Představujte si, jak své děťátko kojíte a v mateřském mléce mu tak předáváte tu nejlepší výživu, jakou může dostat.
Buďte připravena také na zdolávání případných překážek, které se během kojení mohou objevit - např. bolestivé bradavky, ucpané mlékovody a podobně. Většina potíží se dá snadno řešit a nejsou důvodem k ukončení kojení.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu