Strava při kojení
Při kojení předává maminka důležité látky a živiny svému miminku. Mateřské mléko je ideální pro dítě svým složením, ale kojící žena by měla dbát i na kvalitu své stravy při kojení. Složení stravy totiž velmi ovlivňuje kvalitu i chuť mateřského mléka a z některých potravin v jídelníčku matky může mít miminko různé problémy.
Při kojení tedy platí, že strava má být pestrá a vyvážená, aby matka i dítě měli dostatek všech potřebných látek. V tomto období nejsou vhodné žádné diety, ale nemusíte se ani přejídat, abyste měla dostatek mateřského mléka (přejídáním si vyšší tvorbu mléka nezajistíte, ale může se to podepsat na vaší váze).
Snažte se jíst co nejzdravěji a vyhýbejte se obecně nezdravým jídlům, jako jsou smažené a příliš mastné pokrmy, sladkosti či majonézové saláty a podobně. Také byste neměla konzumovat potraviny, které jsou častými alergeny - patří sem citrusy, jahody, rajčata, kakao, různé oříšky a ani "nafukující" potraviny jako zelí, kapusta, luštěniny, cibule a podobně. Mnohdy platí pravidlo, že to, jak některá potraviny ovlivňuje maminku, takový vliv bude mít i na miminko. Tedy, pokud vám například cibule nebo pórek po konzumaci způsobují křeče v břiše, s velkou pravděpodobností bude bolestmi bříška trpět i vaše miminko.
Některá miminka reagují bolestmi bříška a dalšími problémy i na kravské mléko. Proto i s ním raději opatrně.
Každé miminko je jiné a některé maminky mohou jíst cokoliv, přičemž miminko žádné problémy nemá. Opatrné by měly být zejména matky dětí, u kterých je pravděpodobný výskyt alergie (např. pokud jsou rodiče či sourozenci alergici). Zde je potřeba být ve stravě raději opravdu opatrná a důsledně se vyhýbat alergenům.
Samozřejmě, tato omezení netrvají věčně a opatrnost je nutná zejména v prvních měsících. Postupně může maminka začít zkoušet jíst i problematická jídla, ale vždy je potřeba sledovat reakci miminka a v případě jakýchkoli problémů danou potravinu přestat konzumovat, případně se poradit s dětským lékařem.