Může za obezitu dětí televize a pc?
Stručná odpověď zní ano. To, že děti jsou dnes obézní, souvisí také s televizí a počítači. V překladu do srozumitelné řeči je totiž sledování televizoru nebo sezení u počítače tělesná pasivita. Tedy přesně to, co způsobuje tloustnutí. K tomu si ještě třeba představte, jak dítě u televizoru něco stále zobe a máte jasno. Velký příjem energie a prakticky žádný výdej.
Sledování televize a sezení u počítače má na dítě destruktivní účinek. Zleniví. Nevěříte? Zkuste si to. Zkuste si 4 hodiny posedět před televizorem. Pak zkuste vstát. Budete dolámaní, každý pohyb vás bude obtěžovat. Pokud nebudete muset, nebudete se hýbat. A jste v pasti. Protože tím, že se dítě nehýbe, vytváří si návyk.
Nepříjemné je to, že sezení u počítače a televize se často děje v izolaci. Dítě je samo s nějakým přístrojem. Vinou toho se neučí mluvit, nesetkává se s jinými dětmi, neučí se zapadnout do kolektivu. Počítač může dítě "vychovat" na úplného podivína, který má potíže navazovat vztahy.
Nechceme brojit proti počítačům, jsou fajn. Ale je třeba přistupovat k nim s mírou. Učte své děti pracovat na počítačích. Učte je vyhledat si informace. Tisknout dokumenty. Psát si deník nebo něco tvořit. Kreslit, hrát hudbu, programovat, vytvářet webové stránky. To podporujte. Méně však podporujte různé on-line diskuse, chaty. Kdykoli je to možné, ať si děti jdou hrát ven a "živě". A ať se při tom hýbou.
Pokud jde o televizi, tam je to horší. Nejrozumnější by bylo televizor zakázat. Ale může to způsobit i potíže. Dítě si pak nemůže povídat s vrstevníky o tom, co "všichni viděli". Může to být frustrující.
A tak asi nejlepší rada zní všechno s mírou. Trocha televize, trochu počítače. Ať si dítě z těchto technologií vezme to nejlepší, co se dá. A pak ať jde ven, do živých vztahů. Tam ať se co nejvíce učí, jak být součástí kolektivu. A tam ať se i hýbe.
Pravidelný pohyb dá vašemu dítěti šanci, jak být zdravým a štíhlým.