Antikoncepce po dobu kojení
Kojení je jedním z přirozených způsobů, jak se chránit před otěhotněním. Jenže, nedá se tvrdit, že pokud kojíte, jistě neotěhotníte. Jak to tedy je?
Kojení funguje jako antikoncepce v případě, že své miminko kojíte výlučně a od porodu neuběhlo více než šest měsíců. Kojení však musí být v pravidelných intervalech a nesmí docházet k přestávkám déle než 4-5 hodin. To znamená kojení i v noci.
Pokud nejsou splněny všechny tyto podmínky, účinnost této formy antikoncepce se snižuje.
Mnohé maminky se však na kojení samotné nespoléhají a raději se pojistí ještě i jinak. V úvahu přicházejí např. kondomy.
Kojící maminka nemůže užívat klasické kombinované antikoncepční pilulky, ale lze využít gestagenní tabletky. Je jich několik druhů. O vhodném přípravku je třeba poradit se s gynekologem.
Pokud nechcete užívat tabletky, je zde alternativa v podobě injekcí a pak je zde také možnost nechat si zavést nitroděložní tělísko. Zavádí se na několik let (podle konkrétního typu) a výhodou je, že nemusíte neustále myslet na užívání tablet.
Zavedení netrvá dlouho a provádí jej lékař nejdříve po ukončení šestinedělí.
Tyto tělíska však mohou mít různé nežádoucí účinky - nepravidelnost menstruačního cyklu, někdy dokonce mimoděložní těhotenství nebo záněty. Jejich cena je také poměrně vysoká.
Kromě těchto metod antikoncepce mohou kojící maminky využít i chemickou antikoncepci, tedy různé spermicidní přípravky. Ty jsou volně dostupné ve formě gelů či kapslí.
Pokud přemýšlíte nad vhodnou ochranou během kojení, nejlépe uděláte, když se poradíte se svým lékařem. Ten vám také na základě zkušeností může doporučit vhodný typ antikoncepce pro vás a seznámí vás také s pozitivy i negativy jednotlivých metod.