Doporučuje se výlučně kojit prvních šest měsíců po narození a následně spolu s jinou stravou, dokud to mamince i děťátku vyhovuje.
Kojení má řadu výhod - děti živené mateřským mlékem bývají méně nemocné, protože kojení podporuje imunitu a chrání miminko před nemocemi. Kromě toho je to i pohodlnější, protože potravu pro děťátko má matka stále s sebou, nemusí neustále mýt a sterilizovat dudlíky a lahve a připravovat čerstvé mléko.
Mateřské mléko je vždy v ideální teplotě a s dokonalým složením pro každé miminko. V neposlední řadě je to také jistá úspora financí, protože se nemusí kupovat drahá kojenecká mléka a lahve.
Výlučné kojení - tedy, pokud děťátko nepřikrmujete - vás také do jisté míry chrání před dalším otěhotněním. Navíc, díky kojení se prohlubuje pouto mezi matkou a miminkem.
Pokud žena kojí, pomáhá tím nejen miminku ale i sobě, protože tímto způsobem se jí snadněji podaří dostat na původní váhu před otěhotněním a kojení také působí jako prevence rakoviny prsu.
Přestože je kojení zcela přirozenou záležitostí, pro nejednu maminku to znamená množství trápení a otazníků. Abyste se na kojení připravila, snažte se zjistit si o něm co nejvíce již během těhotenství. Důležité je však i vaše psychické rozpoložení - důvěřujte si a nestresujte se předem, jestli budete schopna kojit a zda budete mít dost mateřského mléka.
Jen velmi malé procento žen není z objektivních příčin schopné kojit, u ostatních to jde. Někdy sice je potřeba překonat různé překážky, ale dá se to.
Nejčastější problémy týkající se kojení bývají bolestivé někdy i krvácející bradavky, ucpané mlékovody, bolestivě nalité prsy a závažnou komplikací je zejména zánět prsu, který se zpravidla neobejde bez léčby antibiotiky.
Kojící maminka by měla mimo jiné dbát na pestrou a vyváženou stravu a dostatek tekutin. Ve stravě by se však neměly objevovat dráždivé potraviny, které by mohly u miminka způsobit bolesti bříška nebo alergickou reakci. Kojící ženy by se proto měly alespoň v prvních měsících vyhýbat luštěninám, cibuli, česneku, zelí a jiným potravinám, které nafukují.
Vhodné nejsou ani citrusy, jahody, rajčata, čokoláda a oříšky kvůli možné alergické reakci u miminka. Z tekutin jsou nejvhodnější čaje pro kojící maminky, ale i pramenité vody (z bublinkových minerálek by mohlo mít děťátko problémy s bříškem). Nedoporučuje se káva, přeslazené nealkoholické nápoje či alkohol.
Pokud se během kojení objeví různé laktační krize - například snížená tvorba mateřského mléka, miminko odmítající pít z prsu apod., - lze se obrátit na laktační poradkyni. Jejich seznam se dá najít v některých "maminkovských" časopisech, ale také na internetu.
Kojení nemusí být vždy procházka růžovou zahradou a nejednou bývá protkáno různými obtížemi a překážkami. Ale je to to nejlepší, co svému miminku můžete dát a proto se snažte udělat vše pro to, abyste svého drobečka mohla úspěšně kojit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu