Příkrmy pro miminko
Zavádění tuhé stravy, tzv. příkrmů, začíná zpravidla po ukončeném šestém měsíci u kojených dětí a od ukončeného čtvrtého měsíce u dětí, které kojené nebyly.
Začátky bývají nejednou těžké, protože určitý čas trvá, než si dítě na nové chutě a konzistenci jídla zvykne. Novinkou pro miminko je i jezení lžičkou.
Dnešní doba vychází maminkám stále více vstříc a to i v oblasti příkrmů. Maminky dnes nemusí každý den vymýšlet jídla pro svého drobečka, ale mohou využít i kupované hotové příkrmy. Vyrábějí se různé druhy příkrmů - zeleninové, zelenino-masové, ovocné z nejrůznějších druhů ovoce.
Nejedna maminka řeší dilema, zda jsou pro děťátko lepší kupované nebo doma vařené příkrmy. V tomto směru se názory různí. Všechny prodávané příkrmy jsou však přísně kontrolovány, takže jsou zpravidla zcela bezpečné. Občas se sice objeví informace o nevyhovujícím výrobku dětské výživy, ale to je spíše rarita a svědčí to také o tom, že se tyto produkty skutečně kontrolují. Často jde např. o vyšší obsah dusičnanů v těchto příkrmech.
Podle některých jsou však doma vařená jídla pro dítě mnohem častěji nevyhovující. V domácím prostředí je často vyšší riziko kontaminace a suroviny, zejména pokud jsou nakupovány klasicky v obchodech, nemusí být vždy v takové kvalitě jako ty, ze kterých jsou vyráběny dětské hotové příkrmy.
Některé děti to svým rodičům usnadní a samotné dají přednost buď vařené či kupované stravě. Kompromisem může být podávat děťátku domácí jídla a hotové příkrmy používat pouze jako doplněk výživy, nebo když maminka někdy nestihne navařit.
Hotové příkrmy mohou být lepší variantou například tehdy, pokud nemáte vlastní zahrádku a musíte ovoce i zeleninu kupovat v hypermarketech (ty bývají však často stříkány, takže mohou obsahovat různé nežádoucí látky).
Pokud si nejste jistá, co je pro vašeho drobečka lepší, konzultujte své otázky s pediatrem.