Na rozdíl od jiných postižení, s nimiž se rodí děti, se fetálnímu alkoholovému syndromu (FAS) dá zcela předejít: stačí, když maminka během těhotenství vůbec nebude pít alkohol.
Ve světě proto stále více odborníků na tento syndrom apeluje na ženy, aby se během celého těhotenství vyhýbaly i tomu nejmenšímu množství alkoholu.
Bezpečná hranice totiž neexistuje.
Zatímco u některé budoucí maminky se pití alkoholu na miminku vůbec neprojeví, u další maminky mohou už i dvě sklenice vína či piva zanechat trvalé poškození. Ty se nemusí projevit na první pohled.
dlouhý plochý horní ret,
propadlý kořen nosu
zástrčkový nos,
krátké oční štěrbiny
úzká červeň horního rtu
velké uši
je pouze 20% ze všech postižených. Všechny tyto děti však mají nezvratně poškozený mozek, což se projevuje různě, záleží na stupni postižení.
Od mentální retardace přes poruchy pozornosti, paměti či spánku. Typické jsou také poruchy chování.
agresivnější,
vykazují poruchy chování,
jídlu,
emocionálně jsou labilnější,
často mají záchvaty pláče.
Často se u dětí s FAS setkáváme i s poruchami učení, nerozlišují dobré od zlého, své od cizího, nedokážou předvídat důsledky svého chování. I proto je podle zjištění odborníků v pozdějším věku u těchto lidí vysoké procento drogově závislých, delikventů či násilníků.
Ve vyspělém světě již léta různé organizace, ale i vlády, bojují rozsáhlými kampaněmi za to, aby co nejvíce budoucích maminek vědělo o tomto vážném riziku a nepodceňovaly hrozbu pití alkoholu v těhotenství.
Logo na lahvích?
V některých zemích se dokonce logo či varování o škodlivosti alkoholu na plod již déle objevuje na lahvích s alkoholem. Česká republika by se mezi takové země mohla zařadit. Ne proto, aby se v budoucích maminkách vyvolávaly výčitky svědomí či aby se někomu něco zakazovalo. Jde o varování o škodlivosti alkoholu, které se bohužel často bagatelizuje.
Rodiče takových postižených dětí však vědí, kolik námahy a úsilí je stojí výchova, a že to není vůbec jednoduché ani pro to dítě. Měli bychom proto věnovat více pozornosti tomuto problému, který se netýká, jak by si někteří mohli myslet, pouze rodin na okraji společnosti.
Spolu s Downovým syndromem jde o nejčastější postižení, s nímž se děťátko rodí. Downovu syndromu nedokážeme předcházet, fetálnímu alkoholovému syndromu ano. Tak nebuďme lhostejní!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu