Jaké by mělo být stravování v těhotenství?

"Teď budeš muset jíst za dva, tak pěkně přibírej!" Která z nás tuto větu ještě neslyšela? Ano, ženami často šířené pravidlo říká, že těhotná musí jíst dvakrát více než dříve.

Ale budoucí maminky, které by snad byly v takovém pokušení, musíme varovat: nevěřte tomu! Není potřeba jíst dvakrát více, ale dvakrát tak lépe (a kvalitněji). Stejně tak si nesmíte říct, že protože jste těhotná, tak si můžete dovolit všechny ty malé dobrůtky (vždyť to už na mně nic nepokazí, stejně jsem tlustá ...), které jste si předtím odříkala jako například koláček, čokoládku či klobásky. .. Je všeobecně známo, že těhotným ženám se nemá oponovat, a tedy zůstává na vás, zda si sama na sebe dáte pozor.

 

Pestrý jídelníček

Není žádné tajemství, že v těhotenství máme jíst vyváženou stravu, ale přitom máme naše menu obměňovat, abychom udělaly radost i našim chuťovým pohárkům. Nesmíme zapomínat na zeleninu, která je bohatá na vlákninu, na ovoce, které nám dodává vitamíny a na mléčné produkty, které naše tělo zásobují vápníkem.
Potraviny nezbytné pro zdravý vývoj plodu

 

Potraviny, na které nesmíme zapomenout

Maso, ryby, vejce, drůbež ...

Jsou pro nás zdrojem bílkovin, které potřebujeme na dobrou stavbu a výživu našeho těla, zdrojem železa na červené krvinky, zdrojem vitamínu B a tuků.

 

Potraviny, jejichž přísun můžeme snížit, pokud je to nutné

Pokud příliš přibíráte, budete muset snížit denní přísun nebo dokonce vyloučit jisté potraviny, ale nikdy to nedělejte, aniž jste o tom neuvědomily svého gynekologa.
Které potraviny to jsou? Jejich seznam se liší podle životního stylu, podle práce, činností, které vykonáváte a podle vašich chutí.

 

Mastná jídla

Zkuste tyto jídla omezit, i když jsou zdrojem energie a některých vitaminů (A, D). Ty však najdete i v hodnotnějších potravinách.

 

Brambory, obiloviny, sušená zelenina

Zkuste se jich vzdát, ačkoli dodávají cukry, vitamin B a i trochu železa.

 

Cukr, zavařeniny, cukrovinky

Rády byste se dozvěděly, co by měl obsahovat denní jídelníček těhotné ženy? Kolik a čeho má budoucí maminka povoleno sníst a vypít? Hledáte ideální stravu pro sebe a své, ještě nenarozené, děťátko?

 

Ideální denní jídelníček

Co všechno má obsahovat?

Mléko

Denní dávka: 1 / 2 litru nebo 5 sklenic.

Mléko můžete pít v jeho přirozené formě nebo např. v omáčce, jogurtu nebo přimíchat do pyré. Nejjednodušší je přidat si ho do čaje či kávy. Doporučujeme upřednostnit plnotučné mléko nebo polotučné.

Pasterovaný sýr

Denní dávka: 2 porce po 25 g nebo 30 g.

Syrová zelenina

Můžete se jí najíst dosyta, výborná je jako předkrm, např. strouhaná mrkev, salát ...

Vařená zelenina

Denní dávka: 200 g až 300 g zelené zeleniny nebo 100 g až 150 g škrobovité zeleniny.

Zelenina může být opět součástí nějakého jídla, co tak např. zeleninový koláč?

Ovoce

Denní dávka: 2 kusy ovoce střední velikosti.

Vhodné je vybrat si 1 sezónní ovoce a 1 citrusové plody, zejména v zimním období.

Maso

Denní dávka: 150 g až 200 g vařeného masa, ryb, kuřete či králíka a 50 g šunky (1 středně velké kolečko). Množství masa a ryb je udané už bez "odpadu".

Máslo

Denní dávka: 20 g (1 pol. lžíce) čerstvého másla nebo jako přídavek do zeleniny.

Olej

Denní dávka: 20 g (2 pol. lžíce) do salátu nebo na vaření.

Chléb

Denní dávka: 150 g až 200 g.

Brambory

Denní dávka: 200 g.

 

Poznámky ke stravování Před vařením si dobře umyjte ruce.

Vyhněte se konzumaci syrového a uzeného masa.

Salát umývejte více než jednou.

Jezte rybu alespoň 2x týdně.

Nezapomeňte jíst i vejce: 4 až 6 ks týdně.

Pro maminky mladší 18 let - váš růst ještě nemusí být ukončen, přidejte si do vašeho denního jídelníčku navíc: 1 sklenice mléka, 1 jogurt, 1 porci sýra, 1 díl čerstvé zeleniny, 1 ovoce a 1 kávovou lžičku másla.

 

Nápoje

Nezapomínejte na pitný režim.

Na pití upřednostněte nesycené (bezbublinkové) minerálky. Můžete je směle popíjet, co hrdlo ráčí, a pokud máte kvalitní vodu z vodovodu, dopřejte si i doušek obyčejné vody. Všímejte si složení minerální vody, zejména obsahu minerálů, hořčíku, železa, vápníku, ...

Minerálky, které napomáhají při trávicích obtížích, nepijte zbytečně ve velkém množství.

Až do narození vašeho děťátka se vyhýbejte alkoholu (ani červené vínko - jak se říká - na krvinky) a tzv. méně alkoholickým nápojům jako je např. pivo. Alkohol se totiž dostává přímo do krve vašeho miminka.

Během těhotenství omezte i pití povzbuzujících nápojů (kola), nadměrného množství čaje nebo kávy.  

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články