Pití kávy - je to riziko nebo ochrana?
Jedním ze stále diskutovaných problémů je účinek pití kávy na lidský organismus z hlediska jeho zdraví.
Káva ale i čaj, kakao, čokoláda a kolové nápoje obsahují kofein. Tento přírodní alkaloid je rozpustný v tucích a v organismu se rychle vstřebává sliznicí trávícího traktu. Snadno dokáže pronikat placentární bariérou, ale i ostatními membránami, lze jej tedy izolovat ze všech tkání a tělesných tekutin. Samozřejmě se vylučuje i do mateřského mléka.
Kofein může také narušovat nutriční rovnováhu zvýšeného vylučování vápníku. Výrazně také snižuje absorpci železa. Snížená hladina železa se našla také v mateřském mléce matek konzumujících hodně kofeinu. Dosavadní studie jsou však velmi různorodé a káva kromě kofeinu obsahuje řadu dalších chemických látek, a tak kofein nemusí být odpovědný za všechna negativa.
Jiná studie výzkumníků na Honolulu ukázala, že ti, kteří konzumovali kofeinové nápoje, ať už kávu nebo něco jiného, onemocněli na Parkinsonovu chorobu jen vzácně. Naopak, ti co kávu nepijí, měli až pětinásobné riziko. Přísun kofeinu může být z tohoto hlediska ochranným faktorem získání tohoto onemocnění.
Veřejnost musí být však informována o nežádoucích účincích nadměrné konzumace kávy. Hlavně těhotné ženy by měly snížit pití kávy na minimum nebo úplně vysadit.