Horečka u dětí

Dříve, než si přečtete tento článek, je dobré vědět, že horečka má svůj význam. Vždy je signálem, že se něco děje.

Proto nemusí být dobrým nápadem snižovat ji uměle, obklady, pokud to nedoporučil lékař! Hlavně ne jen zvýšenou teplotu. Zvýšená teplota a horečka jsou nejen reakcí, ale i ochranou organismu. Při horečce se tělu daří "zabíjet" některé choroboplodné zárodky a pokud byste u dítěte teplotu uměle srazili, zhoršujete tak možnosti imunitního systému, jak může bojovat. Horečka posiluje účinek antibiotik.

Na druhé straně však vysoká horečka může poškozovat organismus a to hlavně u dětí. A tak pokud horečka roste, konzultujte to s lékařem!

Horečka je ochranná reakce organismu na infekci a je to jeden z nejčastějších příznaků nemoci.
Pokud máte teplotu 37,4 º C až 37,9 º C, jde o zvýšenou teplotu.
Nad 38 º C je to už horečka.
Tato čísla platí při měření pod paží. Při měření v konečníku je teplota asi o půl stupně vyšší než v podpaží a tyto hodnoty je tedy třeba upravit.
Některé levné digitální teploměry ukazují nižší teplotu, než klasické.

 

Pokud u dítěte pozorujete horečku, pak:

U dětí do půl roku raději navštivte lékaře při každé horečce.

U dětí do 6 let může horečka nad 39 º C znamenat problém, mohou nastat křeče.

Pokud horečka vystoupila na 40 º C a nedaří se vám ji rychle snížit, jděte s dítětem k lékaři.

K lékaři je třeba jít, pokud dítěti otéká krk.

Pokud horečka trvá déle, například několik dní.

 

Pokud chcete horečku zmírnit, začněte vodou:

Dejte dítěti hodně tekutin

Hlavně vodu, čaj, ovocnou šťávu.

Obklady pokud je teplota příliš vysoká

Je však lepší se dohodnout s lékařem.

 

Volně prodejné přípravky

Jakékoliv léky, ať již volně prodejné nebo na předpis, vždy konzultujte s lékařem. Nedávejte dětem nic jen na základě doporučení reklam, sousedky, švagrové nebo na základě pochybných článků na internetu (jako je tento!). I když v podobných případech se běžně určité léčivé přípravky používají, nemusí to být vhodné i u vašeho dítěte!

Horečku začínáme léčit obvykle nejdříve paracetamolovým přípravkem (např. Panadol Baby, Paralen). U dětí se nedoporučuje podávat kyselina acetylosalycilová (Acylpyrin, Aspirin a podobné přípravky). Někdy se však kombinuje půl tabletky paracetamolu, půl Acylpirinu. V lékárně vám poradí.

Další z možností, jak snížit teplotu, je sprchování vlažnou vodou, případně zábal (zabalení dítěte do vlažné osušky). Tento způsob léčení teploty je však pro dítě dost nepříjemný a stresující. Navíc nevhodné sprchování by mohlo dítěti ublížit. Proto k sprchování přistupujme s rozmyslem a opatrně. Nejprve nastavíme vodu na teplejší teplotu a poté její teplotu postupně snižujeme.

 

Vysoká horečka je pro děti nebezpečná

V případě vysokých teplot nastává riziko tzv. febrilních křečí (křeče z horečky).

Febrilní křeče se vyskytují asi u 4% dětí a to především ve věku 6 měsíců až 5 let.

Křeče nejčastěji vznikají v případech, kdy teplota stoupne náhle a rychle (časté jsou případy, kdy děťátko jde spát na pohled zdravé a bez teploty, případně s malou teplotou, a v noci mu teplota rychle stoupne a dostane febrilní křeče).

Křeče odezní samy od sebe. Důležité je uložit dítě do polohy na boku, aby se nedusilo a snížit teplotu. V případě nutnosti zamířit do nemocnice, případně zavolat sanitku.

Maminky mívají doma jako prevenci přípravek proti horečnatým křečím, který předepisuje lékař.

U dětí, které již jednou dostaly horečnaté křeče, je riziko vyšší, že je dostanou znovu, proto se u nich přistupuje k léčbě teploty už i při nižších teplotách než je 38 ˚ C.

Po celou dobu je velmi důležité teplotu neustále sledovat a měřit. Je nevhodné spoléhat se na odhad teploty přiložením ruky na čelo. Stejně tak je nutné sledovat teplotu i v noci a to alespoň v hodinových intervalech. Důležitý je zvýšený přísun tekutin.

Vždy si před podáním přípravku dítěti pozorně přečtěte příbalový leták!

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus