U dospělých nebo větších dětí nebývá průjem takovým závažným stavem jako právě u malých dětí. Z maličkého organismu se totiž vyplavuje hodně vody a solí a hrozí dehydratace. Pokud se k průjmu přidá ještě i zvracení, riziko dehydratace se zvyšuje.
Pokud se tedy u kojence objeví průjem, nečekejte a stav děťátka konzultujte s pediatrem. Většinou je při průjmu třeba dbát zejména na zvýšený příjem tekutin, pokud kojíte, nepřestávejte ani během průjmu a mezi kojením se podle potřeby mohou podávat i rehydratační přípravky (dostanete v lékárně).
Příčiny průjmů u malých dětí bývají různé - často k nim dochází při léčbě antibiotiky, průjmem se může projevit alergie na nějakou potravinu, nebo je to reakce na dietní chybu kojící maminky. Časté jsou i infekční průjmy způsobené viry, bakteriemi, plísněmi či parazity.
Malí kojenci, u kterých hrozí dehydratace a je u nich problém dodávat dostatek tekutin (např. pokud zvracejí nebo prostě odmítají pít), musí být nejednou i hospitalizováni.
Velkou pomůckou v boji proti průjmům mohou být i probiotika. Ty jsou nejen vhodným ozdravným doplňkem, ale také dobrou prevencí průjmů u dětí.
Na našem trhu jsou velmi oblíbená probiotika NutrolinB, které dostanete v každé lékárně. Je to přípravek, který příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru a pomáhá např. při průjmech v důsledku antibiotické léčby, při infekčních onemocněních doprovázených průjmem a je také vhodný na podporu celkové imunity. Určitě se tedy vyplatí zařadit tento přípravek do své lékárničky - nikdy nevíte, kdy se bude hodit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu