Zapařený zadeček u miminka

Kromě různých jiných problémů se maminky často setkávají i se zapařenou pokožkou v plenkové oblasti svého miminka.

Tento problém vzniká z různých příčin - někdy stačí, že děťátko "zapomenete" delší dobu přebalit, nebo mu nevyhovují používané jednorázové pleny, případně jsou opruzeniny reakcí na prací prostředek (pokud používáte látkové pleny).

Miminko, které má zapařený zadeček, je však většinou i nervózní, podrážděné, protože citlivé místo ho štípe a pálí. Je tedy důležité, abyste ho tohoto trápení co nejdříve zbavili.

Pokud je to možné, nechte miminko co nejvíce rozbalené, bez pleny. Pokud jde o zcela maličké miminko, můžete pod něj podložit nepromokavou podložku a nechat ho ležet několikrát za den jen tak bez pleny. Zapařená pokožka potřebuje co nejvíce větrat.

U větších dětí, které se již samy pohybují, je sice trošku namáhavější předejít počůrání podlahy a jiných nevhodných míst, pokud je necháte bez pleny, ale pro zahojení zadečku je to opravdu důležité.

Pokožku byste měli oplachovat při každém přebalování čistou vlažnou vodou a následně jen jemně osušit bavlněnou plenou (přikládáním, ne třením). Miminko trpící opruzeninami je nutné také častěji přebalovat, aby citlivá pokožka nebyla dlouho ve styku s močí nebo stolicí, čímž by se problémy ještě prohlubovaly.

Nezapomínejte také použít vhodný krém proti opruzeninám. Na trhu je jich mnoho druhů, stačí si jen vybrat. V rozhodnutí vám jistě pomůže váš dětský lékař, případně se poraďte v lékárně.

Někdy opruzeniny způsobí nevyhovující značka plen. Pokud nepomáhá časté větrání ani jiná opatření, zkuste změnit pleny a uvidíte, jak se situace vyvine.

Některá miminka však trápí opruzeniny intenzivněji, to znamená, že jim pokožka může dokonce i mokvat. V takovém případě požádejte o radu pediatra a nesnažte se takové vážnější stavy řešit sami zkoušením různých přípravků a podobně.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus