Zvětšená nosní mandle
Časté onemocnění horních cest dýchacích a opakované záněty mohou vést u dětí ke zvětšení nosní mandle, která pak představuje překážku v dýchacích orgánech. Dlouhodobé zanedbání tohoto problému může dokonce vést až k zaostávání duševního vývoje dítěte.
Hlavním příznakem je, že dítě dýchá ústy místo nosem, protože nosem se mu dýchá těžce. Dalšími příznaky jsou neklidný spánek a chrápání, nosní řeč, zhoršený sluch. Zvětšená nosní mandle také bývá příčinou častých infekcí horních cest dýchacích a způsobuje i záněty středního ucha. Pokud problém přetrvává, dítě začne mít unavený, ospalý výraz v obličeji s neustále pootevřenými ústy.
Uvedené příznaky jsou jasným důvodem k návštěvě lékaře. ORL lékař dítě vyšetří, prohlédne uši, nos i krk a zrcátkem zavedeným do úst se podívá na nosní mandle, protože mandle pouhým okem není vidět. Určí léčbu. Pokud je to nutné, doporučí odstranění mandle.
Nosní mandle se, hlavně v minulosti, odstraňovala ambulantně v lokální anestezii, kdy lékař prakticky naslepo mandli vytrhl a dítě bylo ještě ten den posláno do domácí léčby. Avšak nejednou se stávalo, že mandle opět narostla a problém se vrátil. Dítě muselo jít na zákrok opakovaně, i několikrát.
V současné době se více doporučuje operace v celkové anestezii, kdy je mandle pod kontrolou zraku lékaře, který ji tak dokáže důkladně odstranit. K opětovnému návratu choroby dochází jen velmi zřídka.
Při operačním odstraňování nosní mandle (tzv. endoskopická adenotomie) v celkové anestezii je dítě uměle uvedeno do spánku a celkově zaintubované. Sledují se jeho životní funkce a mandle se odstraňuje tak, že ji lékař vidí. Anestezie trvá krátce a chvíli po operaci nabývá dítě vědomí.
Pooperačním rizikem může být krvácení. Po operaci dítě může zvracet krev, kterou spolklo.
Pokud nejsou komplikace, dítě je na druhý den po operaci propuštěno domů.