V případě, že postihuje celý povrch hlavy, označuje se jako totální alopecie. Postižení bývají jedinci obou pohlaví. Asi polovinu lidí představuje věková skupina do 20 let. Příčina vypadávání vlasů není známa. Může vznikat na autoimunitním podkladě, tj. tvoří se protilátky proti vlastním tkáním. Dále se předpokládá účast dědičnosti, hormonů, dietických vlivů, stresů, refrakční vady očí, následně poranění, nádorů nebo kožních infekcí.
ztráta vlasů, obvykle tvořící ohraničená, holohlavá místa
místa ztráty vlasů jsou bez podráždění, svědění a vyrážek
kůže v postižené oblasti není barevně změněna
mohou být přítomny i změny na nehtech - tečkovité jamky
Diagnóza se určuje podle anamnézy, klinického vzhledu, trichogramu (mikroskopické vyšetření vlasů) a histologického vyšetření.
Léčba spadá do oblastí kožních lékařů. I když je více typů onemocnění, přesto léčba není ve všech případech efektivní. Především je třeba vyloučit všechny činitele, které se mohou vztahovat ke vzniku této choroby, jedním z nich je i úprava refrakčních vad očí. Ohraničená alopecie se léčí aplikací steriodných hormonů na snížení odpovědi imunitního systému. Mezi další léky patří Minoxidil, UV-A paprsky, kryoterapie, vitaminy, minerální látky jako je zinek, hořčík, vápník, železo a selen.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu