Antibiotická rezistence

Antibiotická rezistence je necitlivost (odolnost) bakterie vůči antibiotiku, čímž se antibiotický přípravek stává neúčinným. Bakteriální druhy mohou být přirozeně nebo zděděně odolné vůči speciálním antibiotikům.

Od roku 1944, kdy se antibiotika začala hojně využívat v medicíně, drasticky zredukovala onemocnění a úmrtí způsobené bakteriemi. V současnosti jsou mnohé bakteriální druhy vůči antibiotikům odolné, což značně komplikuje léčbu onemocnění způsobených bakteriemi.

 

Jaké jsou příčiny antibiotické rezistence

Nadměrné a nesprávné užívání antibiotik. Výzkumy ukázaly, že se antibiotika podávají pacientům častěji než to stanoví směrnice celostátních organizací a doporučují další zdravotnické organizace.

Antibiotika se podávají i chovaným zvířatům proti nemocem a kvůli rychlejšímu růstu. Tyto léky mohou potom způsobit to, že se mikroby stávají odolné vůči lékům používaným na léčení lidských onemocnění. Konečným důsledkem tohoto stavu je těžší léčba některých lidských chorob.

 

Proč škodí časté užívání antibiotik?

Potlačuje se činnost imunitního systému, což vede ke snížené odolnosti a přechodu onemocnění do chronického stadia nebo k alergii.

Vzniká rezistence (odolnost) bakterií vůči antibiotikům, které potom neúčinkují v případě závažné bakteriální infekce. Je prokázán vztah mezi množstvím použitých antibiotik a vznikem a šířením rezistentních bakterií.
Antibiotika nepůsobí pouze v místě zánětu, ale ničí i tzv.. "dobré bakterie", které sídlí ve střevě a hrají důležitou úlohu v procesu trávení.

 

Co to znamená, pokud je onemocnění způsobené rezistentní bakterií

Rezistentní infekce mohou podle Světové zdravotnické organizace způsobovat zvýšenou nemocnost, nárůst úmrtí a zvýšení nákladů na zdravotní péči. Hospitalizace pacienta s rezistentní bakterií je obvykle delší a vyžaduje dražší léčbu. Celosvětově počet rezistentních kmenů bakterií narůstá a není tomu jinak ani u nás.

 

Jak se dá proti rezistenci bakterií na antibiotika bojovat

Pokud se budou antibiotika správně používat, bakterie budou méně vystaveny jejich působení. Podle Světové zdravotnické organizace nejúčinnějším způsobem boje proti rezistencí na antibiotika je preventivní očkování. Očkování sníží výskyt onemocnění, sníží se spotřeba antibiotik a tím i rezistence na antibiotika.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus