Ateroskleróza (kornatění tepen)

Ateroskleróza je onemocnění, pro které je charakteristické nadměrné ukládání tuků do cévní stěny tepen. Poruší se normální struktura a funkce cévní stěny, vytvářejí se aterómy, které zužují lumen cévy. Zmnožením vaziva a ukládáním vápenatých solí se snižuje pružnost cévy.

Příznaky:

Klinické příznaky vyplývají z patologických změn na cévní stěně, které vedou k nedostatečnému přívodu krve a tedy i kyslíku do oblasti, kterou zásobuje postižená arterie. Na začátku onemocnění nejsou žádné subjektivní potíže. Později dochází k ischemii postiženého orgánu, což se projeví např. anginou pectoris, klaudikačními bolestmi, ischemií ledvin atd.. Postupně se zvyšuje četnost i délka trvání obtíží. V pokročilých stadiích vznikají komplikace náhle (např. cévní mozková příhoda, srdeční infarkt ,...).

 

Příčiny vzniku:

zvýšený příjem cholesterolu

vysoký krevní tlak

nedostatek fyzické aktivity

obezita

stres

kouření

cukrovka

 

Diagnostika:

První projevy aterosklerózy lze zjistit vyšetřením očního pozadí. Velmi důležité je laboratorní vyšetření krve - stanovení koncentrace krevních lipidů (celkového cholesterolu, poměr LDL: HDL, příp. i koncentrace kyseliny močové, kreatininu a glukózy). Nativní rtg snímek a ultrasonografie ukazují aterosklerotické pláty v cévách. Upřesnění umožňuje vyšetření pomocí kontrastní látky - arteriografie.

 

Léčba:

Léčení je individuální, přihlíží na celkový zdravotní stav a věk pacienta. V první řadě je třeba odstranit rizikové faktory (nesprávná výživa, kouření, zvýšit fyzickou aktivitu; při obezitě snížit energetický příjem). Medikamentózní léčba je zaměřena na snížení koncentrace LDL a VLDL cholesterolu, příp. i triacylglycerolů v krvi. Z doplňujících léků se podávají léky působící proti vzniku trombů a látky rozšiřující cévy. Nedílnou součástí léčby je fyzická aktivita, rehabilitace, lázeňské léčení, pobyt na čerstvém vzduchu. Existuje i chirurgické řešení (by-pass).

Autor: Lenka Kostková