Klinické příznaky vyplývají z patologických změn na cévní stěně, které vedou k nedostatečnému přívodu krve a tedy i kyslíku do oblasti, kterou zásobuje postižená arterie. Na začátku onemocnění nejsou žádné subjektivní potíže. Později dochází k ischemii postiženého orgánu, což se projeví např. anginou pectoris, klaudikačními bolestmi, ischemií ledvin atd.. Postupně se zvyšuje četnost i délka trvání obtíží. V pokročilých stadiích vznikají komplikace náhle (např. cévní mozková příhoda, srdeční infarkt ,...).
zvýšený příjem cholesterolu
vysoký krevní tlak
nedostatek fyzické aktivity
obezita
stres
kouření
cukrovka
První projevy aterosklerózy lze zjistit vyšetřením očního pozadí. Velmi důležité je laboratorní vyšetření krve - stanovení koncentrace krevních lipidů (celkového cholesterolu, poměr LDL: HDL, příp. i koncentrace kyseliny močové, kreatininu a glukózy). Nativní rtg snímek a ultrasonografie ukazují aterosklerotické pláty v cévách. Upřesnění umožňuje vyšetření pomocí kontrastní látky - arteriografie.
Léčení je individuální, přihlíží na celkový zdravotní stav a věk pacienta. V první řadě je třeba odstranit rizikové faktory (nesprávná výživa, kouření, zvýšit fyzickou aktivitu; při obezitě snížit energetický příjem). Medikamentózní léčba je zaměřena na snížení koncentrace LDL a VLDL cholesterolu, příp. i triacylglycerolů v krvi. Z doplňujících léků se podávají léky působící proti vzniku trombů a látky rozšiřující cévy. Nedílnou součástí léčby je fyzická aktivita, rehabilitace, lázeňské léčení, pobyt na čerstvém vzduchu. Existuje i chirurgické řešení (by-pass).
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu