Bolesti hlavy (migréna)
Bolesti hlavy mohou vznikat z různých důvodů. Primární bolesti hlavy jako např.. migréna jsou způsobeny neurochemickými změnami v mozku.
Sekundární bolesti hlavy vznikají následkem jiného onemocnění jako jsou úrazy hlavy, nádory mozku, změny intrakraniálního tlaku, infekce, léky, ... Mnohé systémové poruchy a nemoci mohou být příčinou bolesti hlavy. Patří k nim zvýšený krevní tlak, chudokrevnost, onemocnění srdce, plic, poruchy spánku, záněty kloubů, AIDS.
Pokud trpíte bolestí hlavy, měli byste si všímat charakteru této bolesti (tupá, ostrá, pichlavá bolest), místo bolesti, časové aspekty bolesti (jak dlouho trvá, v které části dne) a přidružené faktory (souvislost s počasím), přítomnost nebo absence neurologických příznaků (slabost, strnulost ,..). Tyto faktory pomáhají určit typ bolesti hlavy a její léčbu.
Rozdělení bolestí hlavy a příznaky jednotlivých typů:
Primární:
Migréna je chronické záchvatovité onemocnění charakterizované ataky pulzující bolesti hlavy (převážně na jedné polovině hlavy). Bolest trvá 4 - 72 hodin, bývá provázena nevolností, zvracením, úzkostí, přecitlivělostí na světlo a zvuky. Se zvýšením fyzické aktivity se bolest zhoršuje.
Příčinou tlakových bolestí může být stres. Jsou způsobeny kontrakcí svalů. Jde o mírné bolesti. Postihují celou hlavu. Mohou trvat různě dlouho. Ale není přítomna nevolnost a fyzickou aktivitou se nezhoršuje.
Sekundární:
Post-traumatické bolesti vznikají po úrazu hlavy. Mohou být doprovázeny závratěmi, únavou, zhoršením schopnosti koncentrace a paměti.
Zvýšený nebo snížený intrakraniální tlak může vyvolávat bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a rozmazané vidění.
Intrakraniální infekce (meningitida, encefalitida) způsobují bolesti celé hlavy.
Cerebrovaskulární onemocnění jako ischemie, krvácení (prasknutí aneurysmatu), zánět mozkových cév nezpůsobují bolesti hlavy.
Nádory mozku bývají příčinou bolesti hlavy u méně než 1% případů. Projevují se vyšší intenzitou bolesti, bolest neustupuje ani po analgetikách, stupňuje se při kašli a kýchání. Vyskytuje se také nevolnost a zvracení.
Infekce ucha a vedlejších nosních dutin jsou původci bolestí lokalizovaných v postižené oblasti. Obvykle bývá i zvýšená teplota.
Bolesti očí a záhlaví mohou souviset se zvýšeným namáháním očí (práce s počítačem, koukání na televizor, čtení)
Bolesti hlavy se mohou vyskytnout i při některých systémových onemocněních, jde zejména o chřipku, rýmu, cukrovku a patologické změny štítné žlázy.
Neuralgie - bolesti nervů, které inervují oblast obličeje. Projevují se ostrou bolestí v inervované oblasti.
Bolesti hlavy mohou vznikat i v souvislosti s poruchami trávení. Relax nebo spánek a užití antacid zmírňuje bolesti žaludku a také hlavy.
Příčiny vzniku:
Existuje několik teorií jak vzniká bolest hlavy. Některé předpokládají, že příčinou je podráždění nociceptorů (receptorů bolesti) vlivem stresu, zvýšeným svalovým napětím nebo rozšířením krevních cév. Jiné studie poukazují na patologické změny neurotransmise, zvláště na poruchy rovnováhy serotoninu.
Diagnostika:
Pro stanovení diagnózy je důležitý charakter bolesti a lokalizace
Výskyt onemocnění v rodině
Vyloučení jiného onemocnění
Krevní testy - krevní obraz, elektrolyty (sodíkové a chloridové ionty, bikarbonáty, vápník, hořčík), analýza ledvinové funkce (kreatinin), sedimentace erytrocytů
Rtg lebky
CT, MR
EEG (elektroencefalografie)
Ve výjimečných případech i vyšetření mozkomíšního moku
Léčba:
Léčba závisí na typu bolesti. Většinou se podávají analgetika (aspirin, ibuprofen, Excedrin) nebo silnější léky tlumící bolest (např. morfin, kodein).
Dalšími možnostmi jsou:
Léčba kyslíkem
Léčba vyvolávajícího onemocnění (např. hypertenze)
Relaxace
Vitamíny, minerály
Fyzická aktivita (aerobní cvičení)
Změna stravovacích návyků