Cerumen obturans (mazová zátka)

Ucho se skládá ze 3 částí:

vnější

střední

vnitřní.

Vnější ucho je tvořeno ušním boltcem a zevním zvukovodem. Zevní zvukovod je pokrytý kůží, která má mazové žlázky produkující ušní maz (cerumen) a chloupky. Tím se zajišťuje samočistící schopnost vnějšího ucha.

Cerumen se fyziologicky posouvá směrem ven ze zvukovodu, do tzv.. vchodu do zvukovodu, kde ho můžeme odstranit vatovou tyčinkou.

Nahromadění ušního mazu (spolu s odumřelými buňkami, uvolněnými chloupky a prachem z ovzduší) ve zvukovodu označujeme jako cerumen obturans (mazová zátka).

 

Příčiny vzniku:

nadprodukce mazu

porucha transportu mazu směrem ven ze zvukovodu

nedokonalá hygiena - každodenní čištění uší vatovými tyčinkami dráždí kůži zvukovodu.

 

Příznaky:

porucha sluchu

hučení v uších

nejčastěji se příznaky objeví po koupání nebo sprchování, po stlačení prstem nebo vatovou tyčinkou při čištění - maz se přilepí na blánu bubínku.

 

Diagnostika:

otoskopické vyšetření na ORL ambulanci

Vyšetření není bolestivé.

 

Léčba:

Výplach vlažnou vodou. Pokud má pacient perforovanou ("proděravěnou") blánu bubínku, což bývá nejčastěji po zánětu středního ucha nebo po úrazu, je výplach kontraindikován. Zátka se odstraňuje mechanicky.

 

Prevence:

Uši čistíme suchou vatovou tyčinkou pouze z vchodu do zvukovodu. Tyčinku nikdy nezasouváme hlouběji, neboť bychom maz zatlačili hlouběji do zvukovodu. Nebo bychom mohli poranit kůži. K čištění uší nepoužíváme vodu, mýdlo ani žádné nástroje.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus