Cystitida (zánět močového měchýře)

Cystitida představuje zánětlivé onemocnění sliznice močového měchýře. Obvykle je způsobena bakteriemi, u dětí může být způsobena i viry. Je častým problémem hlavně u žen, což vyplývá z anatomických poměrů. Krátká močová trubice a narušení běžné flóry v oblasti vyústění močové roury zvyšují riziko průniku infekce a častější výskyt zánětů močového měchýře.

 

Je většinou provázena zánětem zevního genitálu. U mužů se vyskytuje jen zřídka, spíše ve starším věku. Zvýšené riziko mají lidé cévkovaní katétrem, lidé s rakovinou močového měchýře, zvětšenou prostatou (muži), překážkou odtoku moči a lidé s vezikouretrálním refluxem.

 

Příznaky:

časté močení

pálení nebo bolestivost při močení

močení během noci

krev v moči

může být zvýšená teplota

 

Diagnostika:

anamnéza

klinické vyšetření

vyšetření moči - krev v moči

močový sediment - přítomnost leukocytů, erytrocytů, bakterií

při opakovaném výskytu zánětů měchýře je nutná kultivace moči na přítomnost bakterií v moči

na vyloučení komplikujících onemocnění je třeba udělat kompletní urologické vyšetření, včetně cytologie a uretrocystoskopie

 

Léčba:

Léčba závisí na vyvolávající příčině. Při důkazu bakterií v moči je nutné podávat antibiotika. Je široké množství dostupných antibiotik k léčbě zánětu močového měchýře. Antibiotika je třeba užívat 7-10 dní. Ženy, které prodělají více než 3 záněty močového měchýře do roka je třeba léčit profylakticky (aplikace antibiotik jako prevence před infekcí).

Mezi nejčastější antibiotika patří Trimethoprim - sulfamethoxazol, nitrofurantoin a chinolony. Nezbytnou součástí léčby je dostatečný příjem tekutin a aplikace urologické čaje.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus