Cytomegalovirus
Cytomegalovirus (CMV) je virus patřící do skupiny herpes virů. CMV může být nalezen skoro ve všech orgánech lidského těla a také v tělních tekutinách včetně ejakulátu, slin, moči, stolice, mateřského mléka a poševní sekretu.
Infekce CMV nemusí mít vůbec žádné příznaky, na druhou stranu může způsobovat velmi vážné problémy u lidí se zeslabeným imunitním systémem. CMV je také častá příčina defektů u novorozenců.
CMV je extrémně rozšířený organismus, odhaduje se, že až 70% dospělé populace USA a Evropy jím bylo infikováno během svého života.
Příznaky:
Jako i jiné herpes viry, CMV zůstává často bez příznaků v těle po celý život po prvotní nákaze. Akutní CMV infekce se vyskytuje nejčastěji jako reakce na oslabení imunitního systému. U zdravého jedince se počáteční CMV infekce buď vůbec neprojeví, nebo má jen slabé projevy.
Někdy se primární infekce může projevit jako "mononucleosis". Symptomy pak jsou: zvětšené lymfatické uzliny, játra, zvýšené bílé krvinky, bolesti hlavy, bolesti v krku. Asi 8% mononucleosis je způsobeno CMV virem.
Příčiny vzniku:
CMV se přenáší kontaktem tělních tekutin a pohlavním stykem. Plod může být napaden jak během těhotenství prostřednictvím dělohy, tak během porodu prostřednictvím cervikálního sekretu.
Co způsobuje?
Protože CMV může procházet i přes placentu, akutní infekce u těhotné ženy může vést k infekci vyvíjejícího se plodu. U lidí s oslabeným imunitním systémem může CMV způsobovat vážné problémy a potenciálně život ohrožující choroby. Může se vyvinout pneumonie, zánět jater (hepatitis), mozku (encephalitis), jícnu (esophatis), tlustého střeva (colt), a očního pozadí (retinitis). Novorozenci jsou jen zřídka postiženi těmito záněty, ale mají větší šanci na jejich vznik během života.
Avšak u nenarozeného dítěte je velké riziko na vážné problémy, pokud je matka infikovaná poprvé během těhotenství. Asi 10% těchto infikovaných dětí se narodí s běžnými problémy jako předčasný porod, plicní problémy, žloutenka, anémie, nízká hmotnost, zánět spojivek. Asi 90% takto infikovaných dětí se narodí úplně v pořádku, bohužel asi u 20% z nich se později vyvinou problémy se sluchem a mentální retardace.
Diagnostika:
Na přítomnost CMV v těle se testuje nejčastěji krev prostřednictvím zjišťování protilátek. Protilátky se však nemusí vytvářet u lidí se sníženou imunitní schpností, a proto se v tomto případě používají kultivační testy na přímý důkaz viru z bioptických vzorků nebo tělních tekutin. Informace o infekci je ale často bezcenná, protože virus zůstává po nakažení v těle celý život. Testem na speciální antigeny, které se vytvářejí po nakažení prostě jen dokazujeme přítomnost viru v těle, ale nedáváme žádnou informaci, kdy došlo k nákaze.
Léčba:
Na léčbu pacientů s oslabeným imunitním systémem, kteří mají problémy v důsledku nákazy CMV se používají antivirové medikamenty jako Ganciclovir / Cytovene / a Foscarnet. Tyto léky mají výrazné vedlejší účinky a proto jsou předepisovány pouze ve vážných případech infekce CMV.
U CMV infikovaných bez příznaků se však nedoporučuje žádná umělá léčba. Pro zdravého jedince virus CMV nepředstavuje velké riziko. Rizikovou skupinou jsou ženy infikované v průběhu těhotenství, HIV pacienti, příjemci krevních derivátů pokud předtím neměli CMV.
Jak se chránit?
Mytí rukou.
Monogamita.
Používání kondomu a zamezení styku sliznic při více partnerech. Nepraktikovat "jazýčkové" polibky.