Gastroezofageální reflux (zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu)

Potrava prochází z ústní dutiny přes jícen do žaludku. V místě přechodu jícnu do žaludku se nachází svalový svěrač. V případě poruchy tohoto svěrače, tzv. gastroezofageálního refluxu, proniká žaludeční obsah zpět do jícnu až do dutiny ústní. S potravou se však dostávají zpět i trávicí šťávy, hlavně kyselina chlorovodíková, která není neutralizována a podílí se spolu s dalšími faktory na rozrušování sliznice jícnu, případně ústní dutiny.

 

Symptomy:

Pálení žáhy po jídle nebo po uložení ke spánku.

Pálivá bolest za hrudní kostí.

Regurgitace - návrat obsahu žaludku.

Poruchy polykání.

Krvácení jen zřídka.

Suchý kašel nebo chrčení z chronického dráždění dýchacích cest při uložení ke spánku, kdy může docházet k zatékání obsahu žaludku do dýchacích cest.

 

Diagnostika:

Anamnéza.

Klinické vyšetření.

Endoskopické vyšetření.

Vyšetření s baryovou kaší.

Vyšetření a sledování pH žaludku.

 

Léčba:

Obecné zásady - zákaz alkoholu, kávy, kouření, tučných jídel, redukce tělesné hmotnosti, doporučuje se spát s výše položenou hlavou.

Farmakologická léčba - omezení vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku (antacida - malox, antagonisté histaminu receptorů - ranitin, blokátory protonové pumpy - omeprazol, prokinetika - metoklopramid) a zvýšení tonusu dolního jícnové svěrače (dostatek bílkovin, alkalizace žaludečního obsahu).

Chirurgická léčba.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus