Lidský papillomavirus (HPV)

Lidský papillomavirus - virová bradavice způsobená lidským papillomavirem (HPV), který má dnes více než 70 podtypů. Virové infekce způsobují různá poškození na kůži a sliznicích v oblasti genitálií, konečníku a v oblasti ústní dutiny. Některé druhy tohoto viru jsou onkogenní. Nejvíce se vyskytují ve věkové skupině od 19 do 30 let. Stupeň zamořenosti se v západních zemích odhaduje na 30% až 50%. Riziku jsou nejvíce vystaveny ženy.

 

Příznaky:

Většina infikovaných žen nemá žádné příznaky. U některých se objeví bradavičky na pohlaví.

 

Příčiny vzniku:

Přenáší se hlavně sexuálním stykem, od infikované matky se může přenést na plod.

 

Co způsobuje?

Mnohé z druhů nepůsobí škodlivě. Několik druhů má na svědomí případy rakoviny děložního hrdla a konečníku.

 

Diagnostika:

Onemocnění se dokazuje cytologicko-histologickým vyšetřením (Bethesda systém), molekulárně-biologickými metodami.

 

Léčba:

Papillomavirus se léčit nedá, vzniklé výrůstky se odstraní místní léčbou cytotoxickými preparáty, chirurgicky, laserem, imunoterapií. Ženy ohrožené typem viru, který by mohl vést k rakovině, musí být pravidelně sledovány gynekologem. Tyto výrůstky mají tendenci se znovu objevovat, zejména při oslabené imunitě.

V tomto případě je nutné se zaměřit na celkové posílení imunity - v některých případech může stačit užívání prostředků s protivirovou aktivitou (např. Interferon, bylinný preparát Vironal a lokální potírání Audironem.

 

Jak se chránit?

Dodržováním zásad bezpečnějšího sexu. Kondom poskytuje určitou ochranu, virus se však může nacházet i na částech těla, které kondomem chráněny nejsou.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus